Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Özdemir: Yeni Havalimanı’nda yabancı ortağa kapalıyız

01 Mart, 2018 | 10:35

ozdemir yabancı ortağa kapalı

İstanbul’da yapımına devam edilen Yeni Havalimanı’nın konsorsiyum üyelerinden Nihat Özdemir, 3. Havalimanı projesinin Türkiye’nin en büyük stratejik yatırımı olduğunu belirterek, “Yabancı ortaklara kapalıyız” şeklinde konuştu.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın konsorsiyum üyelerinden Nihat Özdemir, yabancı ortağa karşı olduklarını açıkladı. Limak’ın Başkanı Özmedir, “Bu Türkiye’nin en büyük stratejik yatırımıdır. Yabancı ortaklara kapalıyız” şeklinde açıklamada bulundu.

“işletmesini yaptığımız Kosova ve Dakar Havalimanlarına teklif gelirse oturup konuşuruz ancak Türkiye Cumhuriyeti adına en stratejik yapı Yeni Havalimanı” diyin Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ” Almanya’nın Lufthansa’yı satması kolay mıdır? İşte bu bu durum da öyle bir şey” yorumunu yaptı.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, Kuveyt’teki havaalanının yeni terminal binasının inşaatı için düzenlenen anlaşmasının imza törenin ardından yaptığı açıklamada, halen yapımı devam eden ve bittiğinde dünyanın en büyük havalimanı unvanını alacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışına kısa bir süre kaldığını, bu önemli projenin işletme ve yapımını üstlenen ortaklardan olduklarını ifade etti.

“Yeni Havalimanı, Türkiye Cumhuriyeti çok adına önemli”

Nihat Özdemir, “İlk etabı 29 Ekim 2018’de faaliyete geçecek olan Yeni Havalimanı için yabancı bir şirket, ortaklık için teklifle gelirse ne yaparsınız?” sorusuna “Halen işletmesini yaptığımız Kosova veya Dakar Havalimanlarına iyi bir teklif gelirse bunu ortaklarımızla oturup konuşuruz. Ancak Yeni Havalimanı, Türkiye Cumhuriyeti adına çok önemli stratejik yapıya sahip. Enerji ve ulaştırmada da benzer önemli stratejik yatırımlar var. Lufthansa’yı Almanların satması kolay mıdır? İşte bu da öyle bir durum. Biri THY’ye talip oldu, değeri mesela 6 milyar dolar. Ancak teklif 12 milyar dolar geldi. Acaba devlet bunun satılmasına müsaade eder mi, etmez. Ya da örneğin, enerji santralleri ve bizim Hamitabat Termik Santrali Türkiye’nin enerji sigortası olan bir yer.” diye cevap verdi.

Özdemir: Dünyanın önemli şirketlerinden teklifler geldi

Limak Başkanı Özdemir, Yeni Havalimanı’nın altyapı işleri için dünyanın önemli şirketlerden teklifler geldiğini belirterek, “Telsiz altyapısı için Amerikalı, Çinli ve Japon şirketler ‘en iyi benim sistemim’ ifadeleriyle bizimle iş yapmak istediklerini söylüyorlar. Yani bu projeye dünyadaki bütün ülkelerden çok büyük ilgi var” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin nüfusu devamlı artmakta”

2017 yılında Türkiye’nin büyümesini ‘müthiş’ şeklinde nitelendiren Nihat Özdemir, bu büyümenin önemli kesiminin inşaat sektöründen ve devletin altyapı yatırımlarından geldiğini ifade ederek, “Yavuz Sultan Selim, Yeni Havalimanı, şehir hastaneleri, bunların hepsi önemli büyük projeler. Türkiye’nin nüfusu devamlı artmakta. Gönül isterdi ki, büyüme her sektöre dağılsın. Bizi sevindirebilecek tek bir konu var, o da Avrupa ve ABD’nin büyümeye başladığı. Onların büyümeleri, ülkemizdeki imalat sektöründeki büyümeyi de artıracaktır” yorumunda bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dakar Havalimanı, Kosova Havalimanı, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, Lufthansa, Yabancı ortak, Yeni Havalimanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları