Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Özbekistan’a gelen turist sayısı artıyor / Turizm Haberleri

04 Şubat, 2011 | 11:42

Özbekistan’a gelen turist sayısı artıyor / Turizm Haberleri

Özbekistan’a 2010 yılında gelen turist sayısının yüzde 6 oranında arttığı bildirildi.
Özbekistan Turizm Ajansı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada 2010’ki turist sayısının yüzde 7’e yakın oranda artarak 410 bine ulaştığı belirtildi.

Özbekistan’ın 2010’da turizmden elde ettiği gelir ise yaklaşık 90 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yıl içinde ülkeye gelen toplam yabancı sayısı ise bir milyon 300 bin olarak açıklandı.
Özbekistan’a gelen turistlerin yüzde 60’ı Avrupa Birliği(AB) ülkelerinden, yüzde 25’i Asya ve Amerika ve yüzde 15’i de Rusya’nın ilk sırada yer aldığı Bağımsız Devletler Topluluğu(BDT) ülkelerinden geldi.

Şu anda yılda 2 milyon turist ağırlama kapasitesine sahip olan Özbekistan, 2015’e kadar ülkeye gelen yıllık turist sayısını bir milyon 200 bine çıkarmayı hedefliyor.
Özbekistan’da hâlihazırda 7 bin310 oda ve 12 bin847 yatak kapasiteli 241 otel faaliyet gösteriyor. Ülkede 700 dolayında turistik acente bulunuyor.

Doğu-batı uzantısındaki Tarihi İpek Yolu güzergâhında yer alan Özbekistan’da 4 bin dolayında tarihi ve tarihi ve kültürel eser bulunuyor. Özbekistan bu rakamla dünya genelinde en fazla tarihi eserlere sahip ilk 10 ülke arasında yer alıyor.

Tüm bunlara rağmen Özbekistan’a gelen turist sayısının mevcut turizm potansiyelin çok altında seyrediyor. Uzmanlar, bu rakamın birkaç milyonla ifade edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Özbekistan, Özbekistan Haberleri, Özbekistan Turist, Özbekistan Turist Sayısı, Özbekistan Turizm, Özbekistan Turizm Ajansı, Özbekistan Turizm haberleri, Turist Özbekistan,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları