Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Oya Narin: Çıkacak kanun son derece doğru, gerisi biraz teferruat!

11 Ocak, 2019 | 14:09

Oya Narin:  Çıkacak kanun son derece doğru, gerisi biraz teferruat!

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, 300’den fazla otelin tahsis süresini uzatmak için başvuru yaptığını belirtti. Cironun yüzde biri olarak öngörülen Turizm Fonu ile ilgili de konuşan Narin, ”Çıkacak kanun son derece doğru, gerisi biraz teferruat.” dedi.

Şu ana kadar 300’den fazla otelin tahsis süresini uzatmak için başvuru yaptığını açıklayan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, söz konusu otellerde yenileme ve inşaya 10, tahsis bedeli için de 2.8 milyar liralık yatırım yapılacağını açıkladı.

Narin: Çıkacak kanun son derece doğru, gerisi biraz teferruat

Oya Narin, “Ortalama 800 yataklı oteller, yaklaşık 20 yıl daha süre uzatımı planlıyor. Süre uzatım bedeli olarak yaklaşık 2.8 milyar TL’lik ödemenin yapılacağını öngörüyoruz. Bu tesislerin 20’sinin yıkılıp yeniden yapıldığı düşünüldüğünde 5 milyar TL’lik bir yatırım hacmi oluşur. Yenileme yatırımı için de 5 milyar TL harcanır. Bunda kiralama bedelleri dahil değil. Yani yenileme, yıkıp yapma ve süre uzatımı için 5 yılda 13 milyar TL’lik yatırım yapılacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sabah gazetecisine açıklamalarda bulunan Narin, imar barışına başvuran otel sayısının ise 500’ün üzerinde olduğunu, başvuruların ise devam ettiğini sözlerine ekledi.

“Yabancı sermaye % 99’a alışık”

Ortadoğu, ABD ve Avrupalı grupların İstanbul, Bodrum, Antalya gibi destinasyonlara yatırım yapmak istediğini belirten TTYD Başkanı Oya Narin, “Ancak uluslararası sistemde bu süre 99 yıl olarak şekilleniyor. Yabancı sermaye bu sisteme alışık. Bu konuda bir çalışma yapılırsa yabancı sermaye akışı daha da hızlanacaktır. Tüm bunlara rağmen şu anda da çok güçlü bir ilgi var. Yatırımın yanı sıra yabancı markaların da ilgisi yüksek.” ifadelerini kullandı.

2 bin kişilik forum

“Turizme ne kadarlık yabancı sermaye girişi olur? Şu anda bunu söylemek zor ancak biz yabancı sermaye gelişini hızlandırmak ve tarafları bir araya getirmek amacıyla Ekim 2019’da İstanbul’da büyük bir turizm yatırım fonu forumu yapacağız.” şeklinde konuşan Narin, “Uluslararası bir etkinlik olacak. Dev fonlar ve markalarla, yatırımcıları bir araya getireceğiz. İşin profesyonellerine açık bir organizasyon olacak. Bu organizasyonda 2 bin kişi bir araya gelip network yapacak.” diye konuştu.

Otelcilerden cirolarının yüzde 1’ini almayı hedefleyen Turizm Fonu ile ilgili de değerlendirme yapan Narin, “Böyle bir fonun hayata geçiriliyor olmasından dolayı son derece memnunuz çünkü dünyada sistem de bu şekilde fonlarla ilerliyor. Özel bir fonun kurulması ve turizm amaçlı bu fonun kullanılması gerekiyor. Ancak süreç henüz bitmedi, fon meclise gidecek orada kanunlaşacak ve sonrasında hayata geçecek.” yorumunda bulundu.

“Oran yüksek ama…”

“Turizm sektörü çok büyük sıkıntılar yaşadı, şimdi tekrar yükselme sürecine girdi ancak geçmiş dönemin ağırlığı var.” diyen Oya Narin sözlerine şöyle son verdi:

“Konaklama sektöründe cirodan yüzde 1’lik payın fona aktarılması demek, kârda yüzde 3-4 hatta bazı otellerde yüzde 7’ye kadar çıkması anlamına gelir. Bu otelci için ağır bir yük. Ancak fonun çok ciddi katkılarının olacağına ve bunun neticelerini de 1-2 yıl içinde alacağımıza inancımız tam. Çıkacak kanun son derece doğru, gerisi biraz teferruat.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İmar Affı, Oya Narin, Tahsis süresi, TTYD, Turizm Geliştirme Fonu, Turizm sektörü, Türk turizmi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları