Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Otelcilerin Booking.com İsyanı

23 Mayıs, 2017 | 17:08
Bookingcom Otelciler

Bookingcom Otelciler

Otelcilerin Booking.com İsyanı Devam Ediyor

Dünya.com’un haberine göre, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı dava sonucu online rezervasyon sitesi booking.com’un faaliyetlerinin durdurulması kararından sonra, zarar gören çok sayıda taraf mahkemeye başvurdu. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen itiraz duruşmasında  9 tur şirketi, 9 otel ve turizm şirketi, 3 gerçek kişi ile TÜROB ve Bodrum Turistik Otel İşletmecileri Derneği, karara itirazlarını bildirdi. Mağdur oldukları gerekçesiyle tedbir kararının kaldırılmasını isteyen davacı otellerden biri 85 bin, diğeri 16 bin euro zarar ettiklerine ilişkin belgeleri mahkemeye sundu.

 

Bir Otelin Zararı 85 Bin Euro

İtiraz duruşmasına katılan ve İstanbul’da faaliyet gösteren Ramada Old City Otel temsilcileri, booking.com’un engellenmesinin ardından nisan ayında 85 bin euro zarar ettiklerini, bu olaydan en büyük zararı kendilerinin gördüğünü ifade etti.  Otelin avukatı Ersan Taştekin, karardan sonra bütün müşterilerinin gördüğünü ifade etti. Otelin avukatı  Ersan Taştekin, karardan sonra bütün müşterilerinin yakın ülkelere gittiğini ve zararlarının sürekli büyüdüğünü dile getirdi. Mahkemeye, maddi kayıplarına ilişkin tablolar sunan oteller TÜRSAB’ın 1,5 senedir belgelenebilir bir zararı ortaya koymadığını ve tedbir kararının kaldırılmaması durumunda sektör olarak ciddi zarar göreceklerini kaydetti. Otelciler, bankaların seyahat acentesi gibi hareket etmesine rağmen şimdiye kadar bir yaptırımla karşı karşıya kalmadıklarını, TÜRSAB’ın da konuyla ilgili bir müracaatının bulunmadığı, booking.com faaliyetinin bankalardan daha yasal olduğunu vurguladı.

 

TÜRSAB Köhne Bir Kurum Değildir

Booking.com’un gösterdiği faaliyetlerden Türkiye yasalarına uygun olmak zorunda olduğunu anlatan TÜRSAB avukatları ise şirketin buradaki kazançlarının Türkiye’de vergilendirilmesi gerektiğini söyledi. TÜRSAB vekilleri, TÜRSAB’ın köhne bir kurum olmadığını, teknolojiye açık olduklarını ve turizmin gelişmesi için sektöre destek verdiklerini ifade etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
booking.com, Otelciler, Türkiye, Türsab,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları