Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Otelcilerden Booking.com Yasağına İtiraz Geldi

25 Nisan, 2017 | 23:10
Skal Toplantısı

Skal Toplantısı

 

Otelcilerden, Türkiye’de  Booking.com’un Faaliyetlerine Yasağına İtiraz Geldi

Uluslararası Skal Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu’na üç aday gönderen Skal Antalya Kulübü’nün Başkanı ve Limak Limra Oteli Genel Müdürü Dinçer Sarıkaya’nın Başkanlığı’nda düzenlenen Nisan ayı yemekli toplantısında, “Booking.com” gelişmelerinin üzerinde duruldu. Toplantıya, “Kadınlar Çiçek Açıyor” programıyla “1.Uluslararası Antalya Turizm Fesitvali’ni” düzenleyen, Hatice Bozkurt, Nurten Ünsev ve Şule Billur ve çok sayıda sektör temsilcisinin yanında, Kemer Belediye Başkanı ve Kemer Tanıtım Vakfı (KETAV) Yönerim kurulu Başkanı Mustafa Gül, Türkiye Oteciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, Kemer Turistik Otelciler ve İşlemeciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül, AKTOB üyesi Selçuk Akıltopu da katıldı.

Skal Antalya Kulübü Başkanı Dinçer Sarıkaya, toplantının açış konuşmasında şçyle dedi; “Dünyanın ilk ve tek uluslararası turizm örgütü olan Skal kulübü ile ülkeler, tüm dünyada sekteye uğraşmış sektör içinde birbirleri ile rahatça iletişim kurma ve dertlerini anlatma fırsatını yakalamış oluyorlar. Skal Antalya Kulübü olarak Skal Türkiye adına, Türkiye’mizin gözü ve sözü olarak bir temsilci çıkarma başarısının gururunu yaşıyoruz. Umarım sektör, tüm dünyada barış elçisi olur. Bu vesile ile uluslararası temsilcimiz Sayın Asuman Tarıman’a plaketini vererek başarılar diliyorum” dedi.

TUROFED Başkanı Osman Ayık: ” Konaklama İşletmelerinin Mağdur Olacağı Ortaya Çıkıyor”

TUROFED Başkanı Osman Ayık, gerçekleştirdiği sunumda, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) Booking.com’un aleyhine açtığı davanın sonucunda online rezervasyon sitesinin Türkiye’de yerleşik otel konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildiğini anımsatan Ayık, ” Karardan anlaşıldığı üzer, Türkiye’de faaliyet gösteren turizm ve konaklama işletmelerinin mağdur olacağı ortaya çıkıyor” dedi. Ayrıca, ” Mahkemenin koyduğu tedbir kararınca bu uygulamadan mağdur olan işletmelerimizin tazminat talep etme haklarının bulunduğu ortadadır. Çünkü söz konusu uygulamanın 1618 sayılı Yasa’nın ilgili hükümlerinin tüketiciye yönelik olduğu düşünülüyor. Yapılan incelemede, Türkiye’den yurt dışındaki konaklama işletmelerine yurt dışından da Türkiye’deki konaklama işletmelerine ulaşılabildiği görülüyor. Booking.com, sadece Türkiye’den Türkiye’deki konaklama tesislerine erişimi kapattı. Booking.com ve benzeri sanal ortamda satış yapan işletmeler, otelcilere serbest fiyat belirtme hakkı vermiş olup, bu fiyatlar üzerinden anlaşılan oranda komisyon almakta ve müşteriler de ödemelerini doğrudan konaklama tesislerine yapıyorlar. Ayrıca, Booking.com özelinde ülkemiz ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması kapsamında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması uyarınca vergi kaybına dönük hususun olmadığını olmadığına inanılıyor.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
booking.com, Osman Ayık, Otelciler, TÜROFED,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları