Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Otel yöneticileri,Ankara’nın turizm potansiyelini harekete geçirmek için buluştu

03 Ekim, 2012 | 20:33

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın turizm potansiyelinin yükseltilmesi ve tanıtımına katkı sağlanması amacıyla Başkent’te hizmet veren 5 yıldızlı otel yöneticileriyle bir araya geldi.

Başkent Ankara’nın, yapılan çalışmalarla son yıllarda yükselişe geçen turizm potansiyelinin daha da artırılmasına yönelik olarak 22 ayrı otel yöneticisinin katıldığı toplantıda konuşan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin bu kapsamda sürdürdüğü çalışmaları ve projelerini anlattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Valiliği, sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde yürütülen çalışmaları da paylaşan Başkan Gökçek’e teşekkür eden otel yöneticileri, bu tür toplantıların devamlı olarak düzenlenmesini istedi.

Otel yöneticileriyle kısa bir süre sohbet eden Başkan Gökçek, daha sonra sinevizyondaki görüntüler ve açıklamalar eşliğinde Büyükşehir Belediyesi ile diğer kurum ve kuruluşların turizm için yürüttükleri çalışmaları anlattı. Tüm çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte 4 yıl sonra Başkentin turizm potansiyelinin kat ve kat artacağına inandığını aktaran Gökçek, “Peki neler yapılacak?” diyerek, hükümetin Ankara için gerçekleştireceği çalışmalardan örnekler verdi. Bilkent ve Etlik’te yapılacak dev hastanelerin toplam 7 bin kişi kapasiteli olacağını ve bunun da en az 3 bin civarında refakatçi anlamına geldiğini anlatan Başkan Gökçek, ikinci olarak da yapılacak çalışmalarla Ankara’nın ulaşımda merkez olacağını ifade etti.

FUAR ALANI PROJESİ

Büyükşehir Belediyesi’nin de Sivil Toplum Kuruluşları ortaklığı ile Havaalanı’nın hemen yanında fuar alanı projesi bulunduğunu anlatan Başkan Gökçek, “Projeyi çizdirdik, hoşumuza gitmediği için ikinciyi çizdiriyoruz. Proje bitince 6 ayda ayağa kaldırırız. Uçaklar ek bir yolla fuar alanına girebilecek. Dolayısıyla uçak fuarlarının bile yapılabileceği mükemmel bir alan olacak. Bu da dünyada pek olmayan bir şey. Bu anlamda Almanya’dan projeyi çizmek için gelen arkadaşlar, bu şansın kullanılmasını istediler. Önümüzdeki sene bu da devreye girecek” dedi. Fuar alanının hemen yanında ‘film platosu’ yapımına başlandığını kaydeden Başkan Melih Gökçek, bu sayede Ankara’nın Türkiye’ye ve dünyaya tanıtımının yapılabileceğini söyledi. Film yapımcılarına ücretsiz olarak bu platodan yararlanma imkanı tanınacağını anlatan Başkan Melih Gökçek, “Bu da şunu getirecek. Buradan ücretsiz yararlanabilecekler, ama filmin en az yüzde 10’luk bölümünde Ankara teması işleyecekler. Olayın tabii akışı içerisinde Ankara’yı tanıtacaklar. Bu da çok büyük avantaj temin edecek.” diye konuştu.

HAYVANAT BAHÇESİ BAŞLIYOR

Kongre salonlarının çoğalmasının da kongre turizmine katkı sağlayacağını ifade eden Başkan Melih Gökçek, tüm bunların haricinde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan büyük yatırımlardan bazılarını da tek tek sıralayarak, Hayvanat Bahçesi’ne bu ay itibariyle başlanacağını söyledi. “Seçimlere kadar inşallah Hayvanat Bahçesi kısmını biteceğiz” diyen Başkan Gökçek, şöyle konuştu: “İkinci kısmı da tema park. Disneyland’da görmüş olduğunuz oyuncakların pek çoğu burada bulunacak. Ciddi bir eğlence merkezi olacak. 3 milyon metrekare oluyor. Ben bir iddiada bulunayım. Hayvanat bahçesi, Avrupa’nın en güzel, en geniş, en renkli Hayvanat Bahçesi olacak. Ankara’ya birçok ülkelerden devlet başkanları ve belediye başkanları geliyor. Onlardan ülkelerindeki tüm hayvanlardan bize göndermelerini rica ediyorum. 30’a yakın hayvan çeşidi göndermişler. Dolayısıyla Hayvanat Bahçesi’nin iyi bir propagandasını yaparsak, iyi bir netice alacağımızı düşünüyorum.”

Başkent turizmine en büyük katkılarından birinin de Hıdırlıktepe’de yapılacak olan inanç merkezi olacağını ifade eden Başkan Gökçek, “Hıdırlıktepe’nin tepesinde 50-60 bin metrekare arasında bir müze yapıyoruz. Bu müze içerisinde tarih, ferman, bilim müzeleri ile bir de Kur-an mücizeleri bölümü var. Bu bölümde mücizelerin, Ünivarsal Stüdyolarında hazırlanacak olan filmleri yer alacak. Ben buraya günde minimum 10 bin kişinin geleceğine inanıyorum. Bunun Ankara ekonomisine turizm açısından en büyük katkısı olacak proje olduğuna da inanıyorum. Bu da 2 sene kadar sürecek” diye konuştu.

KALE’DEKİ SIĞINAK VE TÜNELLER TURİZME AÇILIYOR

Özellikle Ankara’da turistlerin en çok ilgi gösterdiği mekanların başında Ankara Kalesi geldiğini ve burada da alt yapı çalışmalarının süratle devam ettiğini ifade eden Başkan Gökçek, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’in de desteğiyle Kale’deki tüm evlerin restore edildiğini söyledi. Bölgedeki en önemli çalışmalarından birinin de Kale’nin eteklerinde yer alan ve 1950’li yıllarda yapılan bir sığınağın yer aldığını kaydeden Başkan Gökçek, “Sayın Valimiz Alaaddin Yüksel ile de konuştuk ve burayı turizme açmak ve için eski bir müze haline getirmeyi düşünüyoruz. Bir de kalenin içinde tepeden girip, aşağıdan çıkan tüneller varmış ve aralarda da dinlenme odaları varmış. Onun giriş yerini bulduk sayılır. Orayı da turizme açmak istiyoruz. Turistler çok heves gösteriyor böyle yerlere. Tüm bunlarla birlikte Kale de kazanıma kavuşmuş olacak.” dedi.

Anadolu Müzesi’nin de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte büyütüleceğini de ifade eden Başkan Gökçek, “Ayrıca Hipodrom’un olduğu yerde yine bakanlık ile birlikte bir müze yapıyoruz. Bakanlık şu anda projesini çizdiriyor. Orası da inşallah 2-3 sene içerisinde bitmiş olacak. Anadolu’da bulunan ne kadar tarihi eser varsa, her bölgeden belli bir takım eserler burada merkez olarak toplanacak ve Türkiye’nin en büyük müzesi olacak.” diye konuştu.

Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi kapsamında, bu bölgedeki ana binaların yani, Anafartalar Çarşısı, Gümrük Tekel Bakanlığı, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Ulus İşhanı, 100. Yıl Çarşısını ve karşıda kalan beyaz renkli Kiler yazan binaların hepsinin yıkılacağını ve dev bir meydan haline getirileceğini anlatan Başkan Gökçek, “Sadece alan tarifi için ve çevrede ortaya çıkacak tarihi binaların salaş görüntüsünü örtmek için 2 katlı Ankara evleri yapmayı planlıyoruz. Lokantalar ve kafelerin olduğu binalar olacak” dedi. Hacı Bayram Cami çevresinde Büyükşehir Belediyesi tarafından baştan sona restore edilen Güvercin Sokak’ın da mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu anlatan Başkan Gökçek, Kaleye çıkan Hisarprak’ta da restorasyon çalışmalarının sürdüğünü, buradaki binaların cephelerinin tarihi görüntüsüne kavuşturulduğunu söyledi. Yine aynı bölgedeki Roma Antik Tiyatro’da restorasyon çalışmalarına başlandığını ve gelecek sene buranın da tamamlanacağını anlatan Başkan Gökçek, “Dolayısıyla tarihi bölge olarak Ankara’daki bu merkezi güzelce ihya etmiş oluyoruz.” dedi.

Gençlik Parkı’ndaki suların, ışık ve müzikle muhteşem dansının sergilendiği gösteriye ilişkin görüntüleri de katılımcılara izleten ve bu gösterinin de haftada 12 bin kişi tarafından izlendiğini ifade eden Başkan Gökçek, oteller ve turizm firmaları ile işbirliği yapılması gerektiğini de kaydederek, “İşbirliği içerisinde Ankara’da geziler düzenleyelim istiyorum. Biz size yerine göre öncelikli olarak turist otobüsleri tahsis edelim. 20 tane açık otobüs yaptık. Şimdi de bunların kış ayları için kapalı olanlarını yaptırıyoruz. Turist gruplarına Ankara’da çeşitli geziler yaptırabiliriz.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ankara, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Otel yöneticileri, Ankara Turizm, Melih Gökçek, Otel yöneticileri, Turizm, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları