Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Otel inşaatı, Dolmabahçe Sarayı’nın duvarını çatlattı

25 Kasım, 2011 | 11:49

Sultanahmet Camii’nin minarelerinin arasından görünen gökdelenler hakkında eleştiriler sürerken, şimdi de Dolmabahçe Sarayı büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kaldı.

Başbakanlık Ofisi’nin yanına inşaa edilen 14 katlı otel, Dolmabahçe Sarayı’nın duvarının çatlamasına sebep oldu. 3 No’lu Koruma Kurulu’nca 2005 yılında ‘kültür varlığı’ olarak tescil edilen tarihi tütün deposu yıkılarak, yerine 14 katlı otel inşa edildi. En yakınındaki tarihi binanın boyu 18 metre iken yeni inşaatın boyu 24 metreyi geçti.

Ertuğrul Günay talimat vermişti

Bu durum başta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzere bir çok kişiyi rahat etti ancak inşaatın yükselmesine engel olunamadı.

Ertuğrul Günay, 2010 yılında “Boğazda silueti olumsuz etkileyen ve Dolmabahçe’den daha yüksek bir yapılaşma olmasın’’ şeklinde talimat vererek bu talimatı Koruma Kurulu’na bildirilmişti. Ancak kurul bina yüksekliğini etkileyen plan tadilatını onaylayarak yeni teras ve çatı katı yapılmasında bir sakınca görmedi.

Eski 3 No’lu Koruma Kurulu Başkanı Sinan Genim ise Ertuğrul Günay ‘ın böyle bir talimat vermeye yetkisinin olmadığını şöyle ifade etti; “Ben kurulda göreve başladığımda bina zaten yıkılmıştı. Yıkım kararlarında imzam yok. Bakanın kurula talimat vermesi ise yasal değil. Çünkü kurullar özerktir. Bakan Bey’in böyle bir yetkisi yok’’.

 Milli Saraylar : Çökme tehlikesi var

Yapılan inşaat sırasında Dolmabahçe Sarayı’nın duvarlarında çatlaklar oluştuğu tespit edildi. Milli Saraylar ‘‘Çökme tehlikesi var’’ diye rapor yazdı.

Milli Saraylar Daire Başkanlığı, 150 yıldan bu yana hizmet veren binada çeşitli zamanlarda depremler geçirmesine rağmen bugüne kadar herhangi bir çatlak ve olumsuzluk meydana gelmediğini vurgulayarak, ‘binada bir süredir kılcal çatlaklar oluştuğu, yığma duvar ve beton döşemelerde oluşan çatlakların tamirattan sonra da devam ettiği, komşu parselde yapılan inşaat çalışmaları nedeniyle önlenemeyecek riskler yaşandığı, meydana gelebilecek bir çökmenin can kaybı ve müze koleksiyonu objelerinin yok olmasına sebep olacağını’ kurula ve ilgili belediyeye bildirdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Sarayı duvarları, Dolmabahçe Sarayı otel inşaatı, Ertuğrul Günay, İstanbul Dolmabahçe Sarayı, Otel inşaatı, Otel inşaatı Dolmabahçe Sarayı, Sinan Genim, Sultanahmet Camii, Sultanahmet Camii silueti,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları