Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Otel genel müdürleri ekonomik krizin kurbanı oluyor

04 Eylül, 2009 | 18:42

Hotel Les Ottomans Tüm dünyayı etkisine alan ve turizmi de etkileyen global ekonomik kriz nedeniyle kar oranları düşen oteller, tasarruf etmek için her yolu deniyor.

Zaman gazetesinin haberine göre maliyetleri düşürmek için önce açık büfedeki çeşit sayısını azaltan turistik tesisler, son olarak ilginç bir yöntem geliştirdi. Otel sahipleri, tasarruf tedbirleri arasına genel müdürlük makamını da dahil etti. Otelleri şimdi işletme müdürleri yönetiyor.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Volkan Şimşek, son zamanlarda otel sahiplerinin tasarruf etmek amacıyla genel müdür yerine işletme müdürü tayin ettiğini söyledi. Uygulamanın turizmin kalitesi açısından sakıncalı olduğuna dikkat çeken Şimşek, “Otel yöneticiliğinin temelden yetişen profesyoneller tarafından yapılması gerekiyor. Ülke olarak da belli bir standart getirilmesi lazım. Yoksa ciddi risklerle karşı karşıya kalırız.” dedi.

Otelin başında mutlaka profesyonel bir yöneticinin olması gerektiğini vurgulayan Şimşek, ancak son dönemlerde tesislerde genel müdür yerine işletme müdürü çalıştırma eğiliminin başladığını aktardı. Söz konusu uygulamayı yapan çok sayıda otelin olduğu bilgisini veren Şimşek, “Genel müdüre vereceği parayı tasarruf ediyor. Veya daha fazla insan çalıştırıyor. Genel müdür yerine onun görevini yardımcısı veya işletme müdürüne veriyor. Genel müdür yardımcısını ise genel müdür olarak atamıyor.” diye konuştu.

“Yatırımcılar işi bilmeyen akrabasını veya yakınını otelin başına oturtabiliyor. Bu yapılabilir, ama beraberinde ciddi riskler getirebilir.” ifadelerini kullanan Şimşek, böyle bir durumda yaşanabilecek olumsuzluklara karşılık Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde bir otelin müşterisine bozuk et yedirdiğinden dolayı 1,2 milyon dolar cezaya çarptırılmasını örnek gösterdi. POYD Başkanı, Türkiye’deki otel yöneticiliğine belli bir standardizasyonun getirilmesini isteyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Turizm sektöründe, kaçak alkol konusunu hep beraber yaşadık. Bodrum’da büfelere kırmızı et diye domuz eti çıkardılar. Bunların yaşanmaması için hem otellerin ehli kişiler tarafından yönetilmesi, hem de tesislerin turizm otoritesi tarafından denetlenmesi lazım.”

Şimşek’in verdiği bilgiye göre, otellerde görev yapan genel müdürler aylık 3 ile 10 bin dolar arasında ücret alıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Oteller, POYD, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği, Sektörel Turizm Haberleri, Turizm Haberleri, Türkiye Otelleri, Volkan Şimşek,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Ünal Özsen
04 Eylül, 2009

Otel sahibi ile Otel Müdürü arasin
daki fark,Meslek farkidir Turizimle
alakasi olmayan kisileri Otellerini
n basina getiren veya kendileri o görevi üslenen Otel ler daima puro
blemler yasamistir.Bir yerde masira
ftan kazanayim derken Otelin Sezonu
kötü gecirmesini bu sene fazla Tur
ist gelmedi seklinde yorumlamistir.
Birakin her kes Meslegini yapsin
Otel Müdürlerine ödenen ücretler zaten masraftan düsülüyor.Kayip ner
de?? Turizimle gercekten ugrasan ki
siler hatalara düsmez Turzim Islet
meciligi baslibasina bir MESLEKTIR:

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Eylül 4th, 2009 at 19:29 Ünal Özsen mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları