Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Osmanlı-Venedik dokumaları Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergileniyor

26 Kasım, 2011 | 10:34

 “Venedik ve İstanbul: Olağanüstü İlişkiler Dokusu, Dokumada Sekizyüz Yıllık Karşılıklı Etkileşimler” sergisinde Osmanlı ile Venedik dokumasının eşsiz eserleri Topkapı Sarayı Müzesi’ nde ziyaretçileri ile buluşuyor.

“Venedik ve İstanbul: Olağanüstü İlişkiler Dokusu, Dokumada Sekizyüz Yıllık Karşılıklı Etkileşimler” sergisi 26 Kasım 2011-8 Ocak 2012 tarihleri arasında Topkapı Sarayı Müzesi’nde ziyarete açık olan sergi Osmanlı İmparatorluğu ile Venedik Cumhuriyeti arasındaki asırlık sanatsal kültürel alışverişi ziyaretçilerine yansıtıyor.

Topkapı Sarayı Müzesi’nde “Venedik ve İstanbul: Olağanüstü İlişkiler Dokusu, Dokumada Sekizyüz Yıllık Karşılıklı Etkileşimler” sergisinde Osmanlı ile Venedik dokumasının eşsiz eserleri yer alıyor. Has Ahırlar Bölümü’nde ziyarete sunulan sergi Osmanlı İmparatorluğu ile Venedik Cumhuriyeti arasındaki asırlık sanatsal ve kültürel alışverişi ziyaretçilere yaşatıyor.

Topkapı Sarayı Müzesi, Has Ahırlar bölümünde Osmanlı İmparatorluğu ile Venedik Cumhuriyeti arasındaki asırlık sanatsal ve kültürel alışverişi yansıtan “Venedik ve İstanbul; Olağanüstü İlişkiler Dokusu, Dokumada Sekizyüz Yıllık Karşılıklı Etkileşimler” sergisi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İtalya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Giulio Maria Terzi di Sant’Agata tarafından dün ziyarete açılmıştı.

Topkapı Sarayı Müzesi ile İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nİn işbirliğiyle hazırlanan sergide, İtalyan dokumasının en eski isimlerinden olan Venedik Bevilacqua Evi’nin tarihi arşivinden çok değerli parçaların yer alıyor. Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonunda yer alan Venedik kadifelerinden dikilmiş seçkin kaftanlar, Osmanlı padişahlarının bu dokumalara olan beğenilerini yansıtıyor.

Ayrıca, Osmanlı Sarayı için özel dokunmuş Osmanlı motifleriyle bezeli İtalyan kadifesinden dikilmiş kaftan ile Osmanlı üslup ve motifleri ile değiştirerek, kendi üsluplarını oluşturdukları İtalyan kadifesinden dikilmiş şalvar da sergide yer alıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dokumada Sekizyüz Yıllık Karşılıklı Etkileşimler, osmanlı dokuma, Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlı Sarayı, osmanlı venedik, Topkapı Sarayı, Topkapı Sarayı Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi Has Ahırlar, Venedik, Venedik Cumhuriyeti, venedik dokuma, Venedik ve İstanbul: Olağanüstü İlişkiler Dokusu,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları