Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Osmanlı padişahlarını Roma’da ziyaret edin

05 Mart, 2014 | 13:15

osmanli-roma-sergisi İtalya’nın başkenti Roma Türk ressam İsmail Acar’ın, “Sultanlar Roma’da” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde açılan sergi 30 Mart’a kadar gezilebilecek.

İtalya’nın başkenti Roma’da geçen Ocak ayında açılan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, ressam İsmail Acar’ın Osmanlı padişahlarını konu alan “Sultanlar Roma’da” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Çok sayıda davetlinin katıldığı serginin açılışında, Roma Yunus Emre Kültür Merkezi Direktörü Sevim Aktaş ve Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, birer konuşma yaptı. Büyükelçi Akil, çağdaş Türk sanatının önemli isimlerinden ressam İsmail Acar’ın Osmanlı sultanlarını Roma’ya taşıdığı sergisine, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin Roma şubesinde ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Roma’da daha önce karma sergilere katıldığını, bu tarzda ilk defa bir kişisel sergi düzenlediğini belirten ressam Acar ise “Burada bir Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılmış ve bu enstitülerin bütün dünyaya yayılıyor olması çok heyecan verici. Aynı zamanda buranın ilk sergisinin de benimle açılmış olması, benim için daha büyük bir mutluluk” dedi.

28 parçadan oluşan sergisindeki eserlerinde yağlı boya kullandığını aktaran Acar, sergisindeki en büyük özelliği ise şöyle açıkladı:

“Bu serginin tek farkı, görme engelliler de gezebilir. Birçok resmin altında ya da yanında görme engelliler için ‘Braille’ alfabesi ya da kabartma kompozisyonları var. Onlar, hikayeleri hem metinden öğrenebilirler hem de dokunarak resimleri algılayabilirler. Böyle farklı bir teknik var burada. Bunu 5 duyu olarak yapan başka biri var mı hatırlamıyorum. Bir görme engellinin bir resim sergisini gezebilmesini düşünen ilk kişi olduğumu söyleyebilirim.”

NationalTürk

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsmail Acar, İsmail Acar italya sergi, İsmail Acar roma, İsmail Acar roma sergi, İsmail Acar sergi, İsmail Acar sergileri, osmanlı padişahları, Osmanlı padişahları italya, Osmanlı padişahları roma sergi, Osmanlı padişahları sergisi, Roma, Roma etkinlik, Roma İtalya, Sultanlar Roma, Sultanlar Roma sergisi, Sultanlar Roma'da sergisi, Türk ressam İsmail Acar, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi italya,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları