Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Osmanlı Mutfağı’nın en iyileri Conrad İstanbul ve Hilton İstanbul seçildi

09 Nisan, 2013 | 17:47

Osmanlı Mutfağı’nın en iyileri Conrad İstanbul ve Hilton İstanbul seçildi Osmanlı Mutfağı’nın en iyileri Conrad İstanbul ve Hilton İstanbul seçildi.

Farklı milletlerin kültürleriyle harmanlanmış Osmanlı İmparatorluğu’nun görkemli lezzet mirasını bugüne taşımak ve kazanılmış değerlerimizi korumak için FoodinLife Gastronomi yayınları tarafından düzenlenen Osmanlı Mutfağı Yarışması’nda Conrad İstanbul ve Hilton İstanbul yine ödülleri topladı.

Böylece üst üste kazandıkları başarılar ile göz dolduran Conrad İstanbul ve Hilton İstanbul’un deneyimleri şefleri, bu yıl da Osmanlı Mutfağını Türkiye’de en iyi sunan oteller oldu.

8 otelin Osmanlı Mutfağı Yarışması için hazırladıkları sunumlar, Türk Mutfağı Araştırmacısı Vedat Başaran’ın Jüri Başkanlığı ile Mutfak Dostları Derneği Başkanı, Gurme ve Yazar Ahmet Örs, Gurme ve Yazar Nedim Atilla, Mutfak Danışmanı ve Gurme Osman Serim, Yemek Tarihçisi Özge Samancı ve Mutfak Şefi Maximilian Thomae tarafından değerlendirildi.

Osmanlı Mutfağı yarışmasında birinci olan Conrad İstanbul lezzet ve sunumunun yanı sıra yemek isimleri ve hikayeleri ile de beğeni topladı. Osmanlıca iştah açıcı anlamına gelen pancar ve baharatlar ile dinlendirilmiş deniz tarağı “İştihaengiz”, geçmişi 15.yüzyıla dayanan Edirne sarayının vazgeçilmezlerinden biri olan dana dil ve ekmeğin tirit olan kullanıldığı zamanlardan, “Tiritli Dana Dil Kapama” çorbası, 17.yüzyıldan itibaren tavşanın saray mutfağına girmesiyle göze çarpan ve sıcak başlangıç olarak servis edilen “Tavşanlı Papaz Yahnisi”, Fatih Sultan Mehmet’in en sevdiği yemeklerden ve ziyafetlerinde kullandığı ıstakoz’un enfes sunumu ile ana yemek (deniz böcekleri) “Haşerat-ı Bahriye” ve Orta Asya’dan Osmanlı mutfağına uzanan tel kadayıfın erikle muhteşem uyumunu sunan tatlı “Cennet-ül Encaz” menüsü ile Conrad İstanbul birincilik ödülünü aldı. Executive Şef Alexis Atlamazoğlu önderliğinde Özkan Tektaş, Bahri Güneş, Cumali Ozırmak ve Şahin Karadağ birincilik kürsüsündeki yerlerini aldı.

Hilton İstanbul ise 1270 senesinde Saray-ı Hümayunu’nda 21 gün kalan Veliaht Napolyon için hazırlanan çorbadan yola çıkılarak kalkanın sırt yüzgeçlerinin altındaki et kısımlarını değerlendirmek için yapılarak elde edilen ‘’Kalkan Paça’’, Orta Asya’dan göç eden Türkler vasıtasıyla gelen hamur işi ‘’Haluj’’ (çerkez mantısı), Kanuni Sultan Süleyman’ın bizzat avladığı yaban ördeklerinden Saray-ı Hümayun’da yapılan özel yahni türü olan ‘’Ördek İncik’’, kökeni Selçuklu Türklerine kadar dayanan çanak yağmasında ikram edilen Osmanlı tatlısı

“Mevlevi Kazanından Uğut Paluzesi’’ ile üçüncülük ödülünü aldı. Ayrıca; Kanuni Sultan Süleyman’ın oğulları Bayazıt ve Cihangir’in sünnet şenliklerinde ikram edilen bodrum mandalinası ile şahane uyumu göze çarpan ‘’Bodrum Mandalinalı ve Menekşe çiçekli Şerbet’’ En iyi Şerbet ödülünü aldı. Executive Sous Şef Durmuş Şen önderliğinde deneyimli şefler Onur Şen, Yavuz Öztürk ve Tolga Mamak yarışarak bu konudaki Hilton İstanbul iddiasını ortaya koydu.

Osmanlı Saray Mutfaklarındaki lezzet ve sunum başarısını son yıllardır aldıkları ödüllerle ortaya koyan Conrad İstanbul ve Hilton İstanbul’un misafirleri çok özel davetlerde ve restaurantlarında bu ödüllü menüleri tadabilecek.

Şarap Turları, Gurme Turları en iyi servis ve fiyat garantisiyle.
Şarap ve Gurme Turları
italya Gurme turları ile en lezzetli ve unutulmaz seyahatler için.
İtalya Şarap ve Gurme
Fransa Gurme Turları, romantik bir ülkede sayısız lezzetler.
Fransa Şarap ve Gurme
İspanya Gurme Turları, güzel şaraplar ve leziz gurme gezileri.
İspanya Şarap ve Gurme
Hot-Affiliates Reklamları

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Conrad İstanbul, Conrad İstanbul Hotel, Gurme ve Yazar Ahmet Örs, Gurme ve Yazar Nedim Atilla, Hilton, Hilton haberleri, Hilton İstanbul, Osmanlı Mutfağı, Osmanlı Mutfağı haberler, Osmanlı Mutfağı Hilton, Osmanlı Saray Mutfakları, Saray-ı Hümayunu, Türk Mutfağı Araştırmacısı Vedat Başaran,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları