Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Osmanlı’dan Meksika’ya bir hediye

21 Temmuz, 2014 | 17:58

Meksika ile Osmanlı arasındaki dostluğu göstermek amacıyla Sultan Reşat tarafından kalıcı bir armağan olarak hazırlanan saat kulesi başkent Mexico City’de yükseliyor.

Meksika’nın başkenti Mexico City’de 1910 yılında yaptırılan ve “Osmanlı Saati” olarak bilinen tarihi saat kulesi, Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıktaki ülkenin Osmanlı izlerini taşıyan tek yapısı olarak yükseliyor.

Kule, Meksika’nın bağımsızlığının 100. yıldönümünü kutlamak üzere, Meksika’da yaşayan çoğu Lübnan ve Arap kökenli Osmanlı vatandaşları tarafından Mexico’ya hediye edilmiş.

meksika Çinilerle bezenmiş saat kulesinin üzerindeki levhada, İspanyolca “La Colonıa Otomana a Mexico. Septıembre de 1910” yani Osmanlı Devleti’nden Meksika’ya Eylül 1910 yazıyor.

Kulenin açılışının 22 Eylül 1910 tarihinde, dönemin Meksika Cumhurbaşkanı Guillermo de Landa ile Osmanlı 100. Yıl Komitesi Başkanı Antonio Letayf tarafından yapıldığı biliniyor.

Saat kulesi, Mexico City’nin merkezinde bulunan tarihi Zocalo meydanı yakınlarındaki Venustiano Carranza ve Bolivar sokaklarının kesiştiği köşede bulunuyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antonio Letayf, Meksika, Meksika başkenti, meksika haberleri, Meksika Osmanlı, mexico, Mexico City, Mexico City Meksika, Mexico City osmanlı saati, Osmanlı Devleti, Osmanlı Devleti Meksika, Osmanlı saat kulesi,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları