Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Osmanlı’dan Meksika’ya bir hediye

21 Temmuz, 2014 | 17:58

Meksika ile Osmanlı arasındaki dostluğu göstermek amacıyla Sultan Reşat tarafından kalıcı bir armağan olarak hazırlanan saat kulesi başkent Mexico City’de yükseliyor.

Meksika’nın başkenti Mexico City’de 1910 yılında yaptırılan ve “Osmanlı Saati” olarak bilinen tarihi saat kulesi, Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıktaki ülkenin Osmanlı izlerini taşıyan tek yapısı olarak yükseliyor.

Kule, Meksika’nın bağımsızlığının 100. yıldönümünü kutlamak üzere, Meksika’da yaşayan çoğu Lübnan ve Arap kökenli Osmanlı vatandaşları tarafından Mexico’ya hediye edilmiş.

meksika Çinilerle bezenmiş saat kulesinin üzerindeki levhada, İspanyolca “La Colonıa Otomana a Mexico. Septıembre de 1910” yani Osmanlı Devleti’nden Meksika’ya Eylül 1910 yazıyor.

Kulenin açılışının 22 Eylül 1910 tarihinde, dönemin Meksika Cumhurbaşkanı Guillermo de Landa ile Osmanlı 100. Yıl Komitesi Başkanı Antonio Letayf tarafından yapıldığı biliniyor.

Saat kulesi, Mexico City’nin merkezinde bulunan tarihi Zocalo meydanı yakınlarındaki Venustiano Carranza ve Bolivar sokaklarının kesiştiği köşede bulunuyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antonio Letayf, Meksika, Meksika başkenti, meksika haberleri, Meksika Osmanlı, mexico, Mexico City, Mexico City Meksika, Mexico City osmanlı saati, Osmanlı Devleti, Osmanlı Devleti Meksika, Osmanlı saat kulesi,

Turizm Yorumları

 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları