Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Osmanlı eserleri Moskova Puşkin Müzesi’nde sergileniyor

28 Şubat, 2013 | 17:37

Puskin Müzesi Osmanli Eserleri Sergisi Osmanlı eserleri Moskova’nın merkezinde bulunan Puşkin Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Moskova Puşkin Müzesi’ nde sergilenen Osmanlı Eserleri’ nin konusu “IX-XIX yüzyıllarda İslam dünyasındaki klasik sanat. Allah’ın 99 ismi”.  Osmanlı tarihine ait olan birçok eserin sergilendiği müzedeki kolleksiyon Marjani Vakfı’na ait bulunuyor.

Sergilenecek eserler için farklı teknik, stil ve sanat türlerinin bulunduğu giyimden yemek kapları, süsleme ve portre minyatürlerine kadar 99 ürünü seçildi. Seçilen eserlerin tümü Marjani Vakfı tarafından Sotheby’s ve Cchristie’s adlı büyük uluslararası müzayedelerde farklı türdeki açık arttırmalarda satın alındı ve Türkiye dahil farklı ülkelerden uzmanlar tarafından sürekli olarak özgünlük ve tarihsel gerçekliliği incelenerek onaylandı.

Osmanlı eserleri sergisi Moğol sonrası çağa ait Moğol öncesindeki sanat, Moğol dönemindeki sanat ve Moğol dönemi sonrasındaki dönem olmak üzere üç farklı bölümden oluşuyor.

Bir eşleri de Topkapı Saray’ ında

Marjani Vakfı Müdürü Galina Lasikova Osmanlı Eserleri Sergisi hakkında “Bu halıların bir kısmı İstanbul’da Topkapı Sarayı’nda bulunuyor. Bazıları Avrupa kolleksiyonlarında yer alıyor. Seccademiz ise üzerinde ayetler dışında Esma-ül Hüsna bulunduğundan sergimizin kapağı olarak kabul ediliyor. Eser, 1570-1580 yıllarında yapıldı” dedi.

Eserler arasında Osmanlı dönemine ait el yazması da bulunuyor. Lasikova konuşmasında  “Dünyada sayılı el yazmalarından. Bu eseri aldığımızda, 15.yüzyıldaki İran’a ait olduğunu söylemişlerdi. Ancak incelemeler sonucu 2. Beyazıt dönemine, yani Erken Osmanlı dönemine ait olduğu anlaşıldı” diyerek el yazmalarının önemini vurguladı.

Salı günkü sergi açılışında konuşan müze müdürü İrina Antonova projenin büyük perspektifleri olduğunu söyledi. Ayrıca, İslam sanatının devlet bazında en büyük kolleksiyonunun yer aldığı St.Petersburg’daki Erminaj Müzesi ile de işbirliği yapılma olasılığı olduğunu hatırlattı.

20 Şubat’ ta Moskova Puşkin Müzesi’nde başlayan Osmanlı Eserleri Sergisi 27 Mayıs’ a kadar ziyaret edilebilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Erminaj Müzesi, Galina Lasikova, Marjani Vakfı, Moskova, Moskova Osmanlı Eserleri, Moskova Puşkin Müzesi, Osmanlı eserleri, Osmanlı Eserleri Sergisi, Puşkin Müzesi, rusya osmanlı eserleri, St. Petersburg, St.Petersburg Erminaj Müzesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları