Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Osmaniye’de 1400 yıllık kale kent ortaya çıktı

30 Temmuz, 2009 | 16:25

Osmaniye Kale Osmaniye’nin güneyinde, yerleşim alanına yakın noktada, 1400 yıllık “kale kent” bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle, Yaveriye Mahallesi sınırlarında, yer altında kalmış antik kentte yüzey araştırması yapan Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ekipleri çalışmalarını tamamladı.

Fakültenin, Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Füsun Tülek, antik kentin bulunduğu yerde uzun süre yüzey araştırması yaptıktan sonra seramik parçaları topladıklarını belirterek, “Milattan sonra 7. yüzyıl sonu 8. yüzyıl başından başlamak üzere erken İslam dediğimiz ’Emevi seramikleri’ bulduk. Bu bölgede, 9. yüzyıl başlarındaki Abbasi seramikleri de çok yoğunlukta karşımıza çıktı. 7. yüzyıl öncesi seramikle ise hiç karşılaşmadık. Net bir şekilde bu yapının erken İslam yapısı olduğunu biliyoruz.” Tülek, Emevi mimarisinde, “Mısır” denilen yapı türlerinden kale kentler olduğunu, bu yapının içerisinde “saray yapısı”, “cami”, “suk”, “hamam” ve askerlerin kışlaması için yapılar yer aldığını tespit ettiklerini söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Füsun Tülek, Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji, Osmaniye, Osmaniye Kale Kent, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları