Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Orta Asya’nın en büyük açık pazarına Türk imzası / Turizm Haberleri

16 Şubat, 2011 | 19:35

Orta Asya’nın en büyük açık pazarına Türk imzası / Turizm Haberleri

Türkmenistan’da inşaat alanında faaliyet gösteren Türk şirketlerinden Genç Çelikler İnşaat, Orta Asya’nın en büyük açık pazarını inşa etti. Dünyanın en büyük açık pazarlarından biri olan başkent Aşkabat’taki Çöl Pazarı, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından hizmete açıldı. Açılışa, Türkiye Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu’nun yanısıra Türkmenistan’daki bütün ülkenin büyükelçileri, üst düzey yöneticiler, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış için ülkenin en önemli günü olan ‘Bayrak Bayram’ı tercih edilirken, büyük katılım ile gerçekleşen açılış renkli görüntülere sahne oldu.

Türkmenistan’da ticaretin kalbinin attığı ve 200 yıllık geçmişiyle tarihi bir simge olma özelliğine sahip Çöl Pazarı, yeni yerine taşındı ve ‘Altın Asır Gündoğar Pazarı’ ismiyle Orta Asya’nın en büyük ticaret merkezi oldu. 152 milyon dolara mal olan yeni pazar, kuş bakışı olarak Türkmen milli halı desenine benziyor.

Berdimuhamedov’un tören alanına gelmesiyle başlayan açılışta, halk oyunları izlendi. Ardından Türkmen lider ve resmi heyet, pazarın halı, tekstil, meyve ve gıda tezgahlarını gezdi. Gezi sırasında satıcılar ile sohbet eden Berdimuhamedov, yeni pazarın Türkmen halkına daha iyi hizmet sunacağını belirtti.

TÜRK ŞİRKETİNE YENİ İŞ

Türk şirketi tarafından inşa edilen modern ticaret kompleksinin inşaatından memnun kalan Berdimuhamedov, Genç Çelikler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ufuk Çelik ile ayaküstü görüştü. Türkmen lider, Türk işadamı Çelik’e diğer 4 vilayet için de yeni pazar projelerinin çalışmalarının hemen başlatılmasını istedi. Törende hazır bulunan Türk işadamlarıyla da tokalaşan Türkmen lider, 4 tane daha böyle pazarın kurulacağını söyledi.

“DEVLET BAŞKANI BİZİ GURURLANDIRDI”

Açılış esnasında Türk basınına değerlendirmede bulunan Genç Çelikler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, Devlet Başkanı’nın kendilerini gururlandırdığını kaydetti. Diğer vilayetlerde de aynısından ama biraz küçüğünü inşa edeceklerini kaydeden Türk işadamı, projenin 100 hektar alanda çeşitli tezgah ve dükkanlardan oluşan dev bir ticaret kompleksi olduğunu belirtti. Çelik, 2056 dükkan, 5 bin adet tezgah, içinde kesimhanesi, oteli, iş merkezi bulunan bir ticaret kompleksi inşa ettiklerini ifade etti. Türk işadamı Türkmenistan’daki ilk projesini teslim etmenin mutluluğunu yaşadıklarını da sözlerine ekledi.

ÇÖL PAZARI YENİDEN CANLANIYOR

Çölde kurulduğu dönemde sadece 2 gün ve iklim şartlarına göre (rüzgar, kum fırtınası, aşırı güneş ve sıcak gibi) açık kalma süresi belirlenen pazar, artık modern bir yapıya kavuştu. Böylece haftanın 7 günü açık olacağı için ülkeye ekonomik katkısının çok artmasının yanı sıra halk tarafından da memnuniyetle karşılandı. Yaklaşık 53.000 kişinin katıldığı açılış töreni renkli görüntülere sahne oldu.

Türkmen halısına özgü Ahal desenine benzer görünümüyle de dikkat çeken Çöl Pazarı, Guiness Rekorlar kitabına yapılan başvuru ile ‘Dünyanın En Büyük Açık Pazarı’ olmaya aday oldu.
En az 7 bin kişiye de iş imkanı sağlaması beklenen bu proje kapsamında 1 idari bina, 1 otel, 2 adet iş merkezi, dev bir otoparkın yanısıra modern bir kesimhane, çok sayıda lokanta ve kafeterya, bankalar, labrotuvar, sağlık merkezi, eczane ve polis merkezi de halka hizmet vermeye başladı.
Farklı sektörlerden ürünlerin satılacağı ve yabancı turistlerin de büyük ilgisini çeken pazarda tekstil, elektronik, halı, altın pazarı, mobilya, mutfak ve ev eşyaları, beyaz eşya, tarım ürünleri, gıda, meyve-sebze, et-balık ürünleri ile oto pazarları yer alacaktır. Ayrıca pazar için soğuk hava depoları ile birlikte yük araçları için özel otopark ve depolar da inşa edilmiştir. Diğer alışveriş merkezlerine ve pazarlara göre daha ucuz olması ve ürün çeşitliliği sebebiyle Aşkabat dışından ve çevre eyaletlerinden de Türkmenler alışveriş için Çöl Pazar’ını tercih ediyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çöl Pazarı, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Dünyanın En Büyük Açık Pazarı, Genç Çelikler İnşaat, Guiness Rekorlar kitabı, Gurbanguli Berdimuhamedov, Orta Asya, Orta Asya çöl pazarı, Orta Asya pazar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları