Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ordu’da ‘Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin partneri Dionysos bulundu

31 Temmuz, 2018 | 16:15

Ordu'da 'Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin partneri Dionysos bulundu

Ordu’da ‘Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin partneri Dionysos bulundu. Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı 2 bin 300 yıllık Ordu Kurul Kalesi’nde, 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen üç farklı figürden oluşan heykeller yeryüzüne çıkarıldı.

Ordu’nun Altınordu ilçesindeki Bayadı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve iki yıl önceki kazılarda 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen ‘Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin bulunduğu kalede çalışmalar, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 15’i arkeolog, 35 kişilik ekip tarafından yürütülüyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, 2010 senesinde başlanılan kazı çalışmalarının, bölge arkeolojisine önemli katkı sağlamaya devam ettiğini belirtti.

2018’de yapılan çalışmalara kısa süre önce başladıklarını anlayan Şenyurt, “Bu seneki kazı çalışmalarının başında yüzeye yakın bir noktada, tapınak alanı olarak öngördüğümüz bir alanda yeni bir heykel grubuyla karşılaştık. Bu grup bir kült, bir ritüel alanın içerisinde açığa çıktı.” ifadesini kullandı.

Ordu'da 'Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin partneri Dionysos bulundu

Ordu’da ‘Ana Tanrıça Kibele Heykeli’nin partneri Dionysos bulundu

Kazı Başkanı Şenyurt, Ordu Kurul Kalesi’nin, özellikle Ana Tanrıça Kibele’yi Türkiye ve dünya gündemine Doğu Karadeniz’den tanıttığını belirterek, “Bu yeni buluntu grubumuz yeni bir tanrıyı, Kibele’nin partneri olan Anadolu kökenli bir tanrıyı karşımıza çıkartıyor.

Bu da Dionysos. Yeni bulduğumuz bu buluntular, pişmiş topraktan yapılmış bir tane çocuk Dionysos ve onu yetiştiren tanrı Pan figürü, yine Dionysos kültü ve tanrı Pan’la ilişkili olan keçi biçimli hayvan şeklindeki kaplar. Bunlar törenlerde kullanılan kaplardır. Böyle bir grup bulduk.” dedi.

Kazıların halen devam ettiğini söyleyen Şenyurt, “Daha fazla buluntu da bekliyoruz. Açık söylemek gerekirse Dionysos ile ilgili daha farklı buluntularla da karşılaşacağız.” şeklinde konuştu.

Anadolu kökenli tanrı Dionysos

Dionysos’un, trajedi ve komediyi, tiyatroyu Grek dünyasına tanıtan Anadolu kökenli bir tanrı olduğunu aktaran Şenyurt, Dionysos şenlikleri, baharı, yenilenmeyi, doğumu, ölümü, şarabı, hasadı, bereketi temsil eden önemli bir tanrı olduğunu söyledi.

Ana

“Ana Tanrıça Kibele” heykeli 2016’da bulundu

Sivri bir kaya üzerine kurulu kalede, Ordu Müzesi Müdürlüğü başkanlığında 2010 yılında Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenyurt’un katılımıyla başlatılan kurtarma kazısı, 2017’ye kadar devam etti.

Çalışmalarla 250-300 merdiveni gün ışığına çıkarılan Kurul Kalesi’nde, kazı esnasında bulunan pişmiş topraktan çatı kiremitlerinin ve duvar örgüsü seramik parçalarının incelenmesi sonucunda buraya MÖ 2. ve 1. yüzyılda yerleşim yapıldığı belirlendi.

Kalede, 2016’da yürütülen kazıda ise 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen “Ana Tanrıça Kibele” heykeli bulundu.

Ordu’nun önemli turizm yerlerinden olan, çevresinde yürüyüş parkurları, oturma grupları, seyir terasları yapılan Kurul Kalesi’nin bulunduğu alanda, tarihi dehliz ve su sarnıcı da yer alıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Altınordu, Ana Tanrıça Kibele Heykeli, Bayadı Mahallesi, Dionysos, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Ordu, Ordu Kurul Kalesi, Pan figürü, rkeoloji Bölümü Başkanı, Süleyman Yücel Şenyurt,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları