Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ölü sezonda tatil mümkün

28 Mayıs, 2015 | 08:42

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, düşük maaşları nedeniyle tatil yapma imkanı olmayan emeklileri sevindirecek bir öneride bulundu.

AKP hükümetinin kamudaki makam araçlarının yıllık maliyeti olan 3,3 milyar TL’yi “çerez parası” olarak nitelediğini anımsatan Umut Oran, “Turizm sezonu dışında oteller sinek avlıyor. Emekliler için, uygun dönemlerde ucuz konaklama imkânı çok kolayca sağlanabilir; bedeli, “sosyal devlet” anlayışıyla, mevcut kamu kaynakları ya da oluşturulacak fonlarla finanse edilebilir. Devlet, yılda 3 milyon dolayında emeklinin tatil masrafının yarısını karşılasa bunun yıllık maliyeti 500 milyon lirayı, tamamını üstlense bile maliyet 1 milyarı bulmuyor. ‘Emekliye tatil’ uygulamasından, turizm sektörü de kazançlı çıkar; oteller ana sezon dışında da doluluk sağlar, sezonluk çalışanlarını sürekliye çevirir; istihdama katkı sağlanır. Bu devletin milyonlarca emeklisine yılda bir hafta tatil yaptıracak üçte bir çerez parası yok mudur?” diye konuştu.

CHP’li Umut Oran yazılı bir açıklama yaparak emeklilerin de her yıl en azından bir hafta devlet desteğiyle tatil yapmalarını sağlayacak önerisini duyurdu. Türkiye’de 11 milyona yakın emekli bulunduğunu ve aylıkların; SSK emeklilerinde 956, esnaf emeklilerinde 781,80, memur emeklilerinde 1.230,10 TL’ye kadar düştüğünü anımsattı. Emekli maaşının büyük bölümünün mutfak ve konut harcamasına gittiğini, elektrik, su, doğalgaz vb. faturalarını da ödeyince emeklinin elinde avucunda bir şey kalmadığını vurgulayan Umut Oran, bu nedenle emeklinin tatil yapamadığını belirtti.

Ölü sezonda tatil mümkün

Türkiye’deki turizm tesislerindeki yatak kapasitesinin 2013 itibariyle 750 bine yaklaştığını ve bunun 370 bininin 1. Sınıf (5 yıldızlı) otel, tatil köyü ve termal otellerde bulunduğunu kaydeden Umut Oran, otellerin yaz aylarında bile tam dolmadığını bu yılın ilk 4 ayında ise otellerde doluluk oranının yüzde 60,8’de kaldığını ifade etti. Ölü sezonda Antalya’da bile doluluk oranının yüzde 30’lara düştüğünü, kış turizmi yapılan Bolu Kartalkaya, Uludağ, Palandöken gibi kayak merkezleri neredeyse yılın 6-7 ayında boş kaldığına dikkat çeken Umut Oran, “Emeklilerimiz turizm yoğunluğunun olmadığı aylarda buralarda rahatlıkla tatil yapabilmelidir” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
CHP İstanbul Milletvekili, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, emekli tatil, Turizm, Turizm Ekonomi, Turizm Haberleri, Turizm Tatil, Umut Oran, Umut Oran emekli tatil, Umut Oran kimdir, Umut Oran turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları