Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

OECD’nin Türkiye’nin yaşam standardı raporunda çarpıcı tespitler

16 Nisan, 2015 | 15:47

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü olan OECD 2015 Raporunda Türkiye’de Yaşam Standartlarının nasıl olduğunu, çalışma saatlerini, iş bulma koşullarını, eğitim sistemini ve toplum bilincini değerlendirdi.

NationalTurk’ün haberi;

Türkiye, geçen yirmi yıldan fazla zaman içerisinde vatandaşlarının yaşam kalitesini yükseltmekte hatırı sayılır derecede gelişme gösterdi.

Ancak bu iyileşme bir iki ölçütle kısıtlı kalırken, iyi yaşam endeksinde yer almak için çalışan diğer ülkelerin arasında birçok alanda alt sıralarda yer almaktadır.

Para mutluluğu satın alamadığı gibi ne yazık ki yüksek yaşam standartlarını yakalamakta önemlidir.
Türkiye’de hane başına düşen yıllık ortalama gelir; Ekonomik Kalkınma ve işbirliği üyesi olan ( OECD) ülkelerdeki ortalama 23.938 Usd’lık yıllık gelirin altındadır.

TÜRKİYE’de ÇALIŞMA SAATLERİ ve YAPISI

Yaşları 15 ile 64 arasında değişen Türkiye’deki insanların %49’u maaşlı iş sahibidir ve bu oran Ekonomik Kalkınma ve işbirliği üyesi ülkelerdeki %65’in altındadır.
Türkiye’de maaşlı çalışanlarda erkekler %69, kadınlar ise sadece %29’dur. Türkiye’deki insanlar yılda 1855 saat çalışarak; gene gelişmiş ülkelerdeki 1765 saatlik ortalamayı aşmaktadırlar.
Çalışanların %43’ü çok uzun saatler çalışmaktadırlar ve bunların % 47’si erkek, %33’ü kadındır.

TÜRKİYE’de İŞ BULMA KOŞULLARI

İş bulmak için iyi eğitim önemli derecede gereklidir.
Türkiye’de, 25-64 yaş arasındaki yetişkinlerin %32’si lise ve eşdeğeri okul derecesine sahip. Bu oran gelişmiş ülkelerde %75 ve Ekonomik Kalkınma ve işbirliği üyesi ülke olan Türkiye bu sıralamada sonuncu. Bu sıralamada erkekler %36, kadınlar ise %27’dir.
Bu ortalamalardan da anlaşıldığı gibi kadınların yüksek öğrenime katılım oranı arttırılmalıdır.

TÜRKİYE’de EĞİTİM SİSTEMİ

Türkiye’deki eğitim sistemindeki kalite okuma, matematik ve fen bilimlerinde gelişmiş ülkeler seviyesinin altında. Ortalamada ise Türkiye’deki kızların erkeklere oranla daha başarılı olmaları, gelişmiş ülkelerden bile üst seviyede.

TÜRKİYE’de YAŞAM STANDARDI

Gelişmiş ülkelerde ortalama 80 yaş olan ömür; Türkiye’de 75 ile sınırlı kalıyor. Kadınlarda bu yaş 77; erkeklerde ise 72.
Ciğerlere zarar verebilecek küçük parçacıklar hava sağlımızda çok fazla miktarda olması ile de gelişmiş ülkedeki ortalama seviyenin altındayız. Türkiye ne yazık ki kaliteli suya ulaşımda nüfusunun sadece %60’ına bu imkan sağlanılıyor.
Bu konuda gelişmiş ülkelerde nüfusun %84’ü en temel ihtiyacında kaliteli suya ulaşım bulunmaktadır.

TÜRKİYE’de TOPLUM BİLİNCİ

Türkiye’deki insanların toplum bilinci ve sivil katılım konularında %79’u onlara zorda kaldıklarında yardımda bulanabilecek birinin veya kurumun olduğu inancında. (Gelişmiş ülkelerdeki ortalama %89) Son seçimlere katılımın %88 oranında olduğu düşünülürse ve bu konuda gelişmiş ülkelere oranla daha katılımcı gözükmekte Türk halkı.
Oy verenlerin en üst %20’lik kısmındakiler temsilin %89’unu ele geçirmekte ve bu konu bize demokratik yapıda geniş bir sosyal sorunun varlığını göstermektedir.

TÜRKİYE MUTSUZ

Son olarak toparlamak gerekirse; Türkler gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların günlük hayatlarındaki keyif, başarı hissi ve dinlenme keyfi gibi olumlu konularda;
Endişe, acı, sıkıntı gibi olumsuz konulardan daha az deneyimleme şansları oluyor.
Genel mutluluk oranı gelişmiş ülkelerde %76 iken Türkiye’de %61 seviyelerinde…

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, OECD 2015 Raporu, oecd raporu, Türkiye çalışma saatleri, Türkiye de iş bulma koşullarını, Türkiye eğitim sistemi, türkiye yaşam standardı, Türkiye’de toplum bilinci,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları