Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Oda başı gelirde rekor artış kaydeden Hilton Worldwide’i Avrupa’da Türkiye ve Rusya taşıdı

27 Temmuz, 2018 | 18:27

Oda başı gelirde rekor artış kaydeden Hilton Worldwide'i Avrupa'da Türkiye ve Rusya taşıdı

Oda başı gelirde rekor artış kaydeden Hilton Worldwide’i Avrupa’da Türkiye ve Rusya taşıdı Hilton Worldwide, 2018’in ikinci çeyrek sonuçlarını açıklarken, oda başına gelirlerde % 4’lük artış yakalayarak gelirlerde bu döneme kadarki en yüksek seviyesine ulaştığını duyurdu. CEO Chris Nassetta, Avrupa’daki büyümenin itici gücünün ise Türkiye ve Rusya olduğunu belirtti.

Hilton Worldwide, 2018 yılının ikinci çeyreğinin dair bilançosunu duyurdu. Grubun yüksek bir performans gösterdiğinin belirtildiği açıklamada, bazı kilit bölgelerin gösterdiği performansın da oda başına gelirlerin 2017’nin aynı dönemine göre % 4 artmasında etkili olduğuna dikkat çekildi.

Hilton Worldwide Başkanı ve CEO’su Chris Nassetta, bünyelerindeki oda sayısının da
2017’nin aynı dönemine göre % 9 artarak 362 bine ulaştığını belirtti. Bir yıl içinde bünyesine 23 bin oda dahil eden Hilton Worldwide, bu yılın sonunda oda sayısında % 6.5 net büyüme hedefinde.

Yıl sonu beklentisi üst sınırda

2018’in ilk çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde yıl sonunda % 2-4 arası büyüme hedeflediğini açıklayan Hilton, ikinci çeyrek sonuçlarının ardından beklentilerini üst sınıra çekerek büyümenin % 3-4 oranlarında gerçekleşmesini beklediklerini açıkladı.

Verilere göre, grubun ikinci çeyrekteki net geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 44 artış göstererek 217 milyon dolara, vergi, faiz ve amortisman öncesi karı ise önceki yılın aynı çeyreğine göre % 10 artarak 517 milyon dolara çıktı.

Grup otelleri genelinde karşılaştırılabilir doluluk oranları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 1.3 oranında artarak yüzde 79.5’e ulaşırken, günlük ortalama oda fiyatı ise yüzde 2.3 oranında artarak 150.76 dolara yükseldi.

Türkiye ve Rusya Avrupa’da itici güç oldu

Grup otellerinin performansını bölgelere göre değerlendiren Hilton CFO’su Kevin Jacobs ise şu bilgileri paylaştı:

ABD: Bölgede özellikle şirket toplantıları ve kongrelerde yaşanan artışlar ile lüks resortların beklenenden yüksek performans göstermesi sayesinde toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) % 3.5 oranında artış yaşandı.

Başta Çin, Kanada ve Avrupa’dan gelen ziyaretçiler olmak üzere, yurt dışından gelen misafirlerin konaklamalarında yüzde 8 oranında artış görüldü. ABD otellerinin yılı yüzde 2.5-3.5 arasında odabaşı gelir artışıyla kapatması bekleniyor.

Avrupa: Bölgede toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) yüzde 6.3 oranında artış yakalandı. Artışın itici gücü ise toparlanan Türkiye pazarı ve Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası sayesinde artan konaklamalar oldu.

Ortadoğu ve Afrika: Mısır turizminde yaşanan güçlenmenin Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşanan düşüşle dengelenmesi sebebiyle bölgede toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde herhangi bir değişiklik yaşanmadı.

Asya-Pasifik: Artan leisure konaklama talebi bölgede toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde % 7.3’lük artışı getirirken, Çin’de bu oranın yüzde 11 olarak gerçekleştiği görüldü.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Chris Nassetta, Hilton CFO’su, Hilton Worldwide, Hilton Worldwide Başkanı, Kevin Jacobs, Rusya, Türkiye,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları