Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Norwegian Air’den en hızlı uçuş rekoru!

24 Ocak, 2018 | 10:12

Norwegian Air filosuna ait uçak, New York ve Londra arasındaki uçuşunu beklenenden 53 dakika erken tamamlayarak 5 saat 13 dakikayla transatlantik uçuş rekorunu kırdı.

New York ve Londra arasındaki uçuşunu beklenenden 53 dakika erken tamamlayan Norwegian Air filosuna ait uçak, 5 saat 13 dakikayla transatlantik uçuş rekorunu kırdı.

Düşük maliyetli hava yolu şirketi Norwegian, sesten yavaş ticari uçak kategorisinde dünyanın en hızlı transatlantik yolculuğunu gerçekleştirdi.

Boeing 787-9 Dreamliner uçakla gerçekleştirilen DY7014 sayılı sefer, dün New York’un JFK Havalimanı ile Londra’nın Gatwick Havalimanı arasında gerçekleşti. Sefer süresi 5 saat 13 dakika olarak kayıtlara geçti ve bu tarihin en hızlı transatlantik uçuşu oldu. Önceki rekor 5 saat 16 dakikaydı.

New York’tan 284 yolcuyla havalanan Boeing 787-9 Dreamliner uçağı planlanandan 53 dakika önce iniş yaptı. Avrupa’nın en büyük 3. düşük maliyetli hava yolu şirketi olan Norveç firması iki şehir arasında günde iki sefer yapıyor.

Kuyruğunda Amy Johnson’un resmi bulunuyor

Rekorun gerçekleşmesinde Atlantik Okyanusu’ndan gelen ve saatte 176 nat yani 325 km hıza ulaşan kuyruk rüzgarının da etkisinin büyük olduğu belirtildi. Boeing imalatı olan uçağın böylelikle saatte 1249 kilometre hıza çıktığı ve teknik özelliklerinde belirtilen azami hızın 200 km/s üzerinde seyrettiği belirtildi.

İlginç bir şekilde rekor kıran uçağın kuyruk giydirmesinde 1930 yılında İngiltere ve Avustralya arasındaki ilk solo uçuşu yapan ve defalarca kez transatlantik uçuş rekoru denemesi yapan İngiliz pilot Amy Johnson’un resmi bulunuyordu.

Uçağın Harold van Dam böyle bir rekoru kırmaktan dolayı mutluluğunu ifade ederken yolculuk boyunca etkili olan kuyruk rüzgarının yanı sıra neredeyse hiç türbülans olmamasında da işlerini kolaylaştırdığını belirtti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atlantik Okyanusu, Boeing 787-9 Dreamliner, Gatwick Havalimanı, JFK Havaliman, Norveç, Norwegian Air, Uçuş rekoru,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları