Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

New York Times’dan Gaziantep haberi

03 Ağustos, 2010 | 15:03

Dünyanın en çok okunan gazetelerinden New York Times, Suriye ve Gaziantep arasındaki ilişkileri sayfalarına taşıdı. ‘Suriye’deki insanların Gaziantep sevgisi’ başlıklı yazıda, Gaziantep’ten sadece iki saat uzaklıkta bulunan Haleplilerin, alışveriş için Gaziantep’e geldiklerine dikkat çekildi.

Dan Bilefsky imzalı yazıda; Suriyeli ailelere, Gaziantep’i tercih etmelerinin sebebi sorulduğunda, “Suriye’deki insanlar Türkiye’yi seviyorlar, çünkü ülke Arap dünyasını destekliyor” ifadelerine yer veriliyor.

Dan Bilefsky, “Geçen yıl her iki ülke arasında karşılıklı olarak vize uygulamalarını kaldırmalarından bu yana her ay Türkiye’nin bu Güneydoğu şehrini ziyaret etmekte olan on binlerce Suriyeli’nin sayısı artmakta ve Türkiye ile Suriye arasındaki bağların bir göstergesi olmaktadır. Bu, komşularıyla kültürel ve ekonomik bağların kurulması yoluyla bölgesel bir lider olma yolunda Türkiye’nin sarf etmekte olduğu çabaların sonucudur. Türkiye’nin İran’la yakınlaşmasının İsrail ile oluşturduğu ihtilafın ardından, önemli bir NATO müttefiki olan Türkiye’nin Müslüman dünyaya kayması, ABD ve Avrupa’da kaygılar oluşturmuş ve Türkiye’nin batıya sırt döndüğü izlenimini uyandırmıştı.” dedi.

İhracatının yüzde 70’ini Avrupa ülkelerine yapan Türk işadamlarının, hükümetin bütün komşu ülkelerle dostane ilişkiler kurmasının gittikçe durağanlaşan Avrupa pazarına olan bağımlılığın telafi edilmesine yönelik zekice çaba olduğunu belirten Bilefsky, Türkiye’nin doğu ile batı arasında oynadığı yaşamsal köprü rolünün sağlamlaştığına vurgu yaptı. Bilefsky, Suriye dâhil olmak üzere birçok Arap ülkesinin, Türkiye’yi erişemeyecekleri batı pazarına erişimin hayati bir aracı olarak gördüğünü dile getirdi. Bilefsky, Türkiye’nin AB’ye üye olma hedefini samimi bir heyecanla desteklediklerini, Türkiye-Suriye arasında 2006 yılında 795 milyon dolar olan ticaret hacminin 2009 yılında 1,6 milyar dolara çıktığını, gelecek üç yıl içerisinde de 5 milyar dolara yükselmesinin beklendiğini ifade etti.

Dan Bilefsky New York Times’da yayınlanan yazısında, Türkiye-Suriye ilişkilerinin tarihi süreci ve son dönem gelişmelerini şöyle yorumladı: “Suriye ile iç içe bir geçmişe sahip olan ve Osmanlı İmparatorluğu boyunca Halep şehrine bağlı bir sancak olan Gaziantep’te, Türkiye ile Suriye arasındaki sıcak ilişkilerin izlerini her yerde görmek mümkün. Her Cuma günü binlerce Suriyeli Gaziantep’e ve büyük alışveriş merkezlerine akın ediyor.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alaçatı New York Times, New York Times, New York Times Dan Bilefsky, New York Times Gaziantep Haberi, New York Times Gaziantep Suriye, New York Times Haberleri, New York Times Meydanı, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları