Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Nemrut yolundaki Selçuklu hanları turizme kazandırılıyor

10 Haziran, 2011 | 17:20

Nemrut yolundaki Selçuklu hanları turizme kazandırılıyor

Malatya Valiliği, her yıl binlerce turisti Türkiye’ye çeken Nemrut Dağı’na Malatya’dan ulaşım güzergahında yer alan Selçuklu hanlarını turizme kazandırmak amacıyla restorasyon çalışması başlattı.

13 ve 14. yüzyılda aktif kullanılan ‘Nemrut tarihi kervan yolu’ kimliğini günümüze taşımayı hedefleyen çalışma çerçevesinde, Nemrut’a seyahat güzergâhı üzerinde bulunan Sevserek, Tepehan, Görk, Yandere, Çat, Taşkale ve Taşkale hanlarında, sırasıyla temizlik kazısı ile birlikte çevre düzenleme ve tabela çalışması yapılıyor.

Malatya Valisi Ulvi Saran, 2.5 ay önce başlanan çalışma sonrası gün yüzüne çıkarılan Sevserek Han’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 150 yıldan bu yana bakımsızlıktan yıkılan yapının gün yüzüne çıkarıldığını söyledi. Nemrut yolu üzerinde tespit edilen 8 kervansarayın aynı şekilde restorasyon çalışması ile turizmin hizmetine sunulacağını anlatan Saran, “Türkiye, tarihi eserler ve geçmiş yüzyıllardan kalan mirası nedeniyle zengin bir yer. Dünyada başka ülkeler Sevserek Han gibi 800 yıllık geçmişe sahip böylesine bir harabeye sahip olmak için birçok şeyi feda edebilirlerdi diye düşünüyorum. Sevserek Han, Battalgazi ilçemizdeki kervansaray gibi Malatya’nın nadide tarihi eserlerinden birisi olarak iç ve dış turizmin hizmetine sunulacak.” dedi.

Yoldaki tarihi yapıların sırasıyla restore edileceğini anlatan Saran, “Sevserek Han’ın restorasyonunun ardından, Kahta’ya giden yoldaki Çat köyünde bulunan ve Türkiye’de başka bir örneği olmayan bir kervansarayın kazı ve restorasyon çalışmasına başlayacağız. Tarlalar arasında kalan bu yapının duvarları sağlam. Kare planlı bir yapı. Büyük Selçukluların yaptığı, ribat ya da kare planlı kervansaray özelliği gösteriyor.” şeklinde konuştu.
Vali Saran, Sevserek handa kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan eski paraların da, yapının ziyarete açıldığı günlerde burada sergileneceğini kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Nemrut, Nemrut Selçuklu, Nemrut Selçuklu hanları, Selçuklu hanları,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları