Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

NekroPergEol Projesiyle 2 Bin Yıllık Mezarlar Tescillendi

15 Ağustos, 2017 | 11:22

manisa-aigai-antik-kent

Manisa’daki Aigai Antik Kenti’nde iki yıldır sürdürülen “NekroPergEol Projesi” kapsamında bulunan 3 bin mezar, Türkiye, Fransa, İtalya ve Almanya’dan akademisyenler tarafından tescillendi.

Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki Aigai Antik Kenti’nde bulunan yaklaşık 3 bin mezaruluslararası bir ekip tarafından tescillendi.

Aiol halkı tarafından Batı Anadolu’da kurulan 12 kentten biri olan ve 2014 yılından bu yana kazı çalışmaları devam eden Aigai Antik Kenti’nde son 2 yılda tespit edilen 3 bin mezar, uluslararası araştırmaya konu oldu.

Türkiye, Fransa, İtalya ve Almanya’dan akademisyen, uzman ve öğrencilerin katılımıyla başlatılan “NekroPergEol Projesi” ile her bir mezar incelenerek kayıt altına alındı.

Fransa Doğu ve Batı Arkeolojisi ve Filolojisi Kurumu yöneticisi ve Paris Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Stephane Verger, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MÖ. 700’den MS. 300 yılına kadar olan dönemde mezarlığın aralıksız kullanıldığını tespit ettiklerini ifade etti.

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aigai Antik Kenti, Manisa, NekroPergEol Projesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları