Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Nefes kesen Selanik

27 Haziran, 2016 | 07:54

selanik gezilecek yerler Deniz kıyısına kurulmuş dinleniyor Selanik. Rüzgar ve su sürpriz durumlar için gerekli şartları hazırlamış adrenalin tutkunları için reddilemez bir yer olmuş Selanik…

Selanik Turu yapan gezginler Olivia-Petra Coman ve Anja Mutic Skylife Dergisi için bir yazı kaleme aldı. İkilinin Selanik gözlemlerini anlatan o yazısı;

Sandalyesinde oturan bir kanocu “Deniz kanosuyla ve genel anlamda bu sporla ilgili her şey burada, Selanik’te.” diyerek gururla anlatıyor. Tabii bunu Yunanca söylüyor. Deniz kanosu yapmak; yeraltı mağaralarıyla, Akdeniz mavisi körfezleriyle ve korunaklı sularıyla Yunan Adaları’na uygun bir spor. Ama rahat koltuklu ve daha uzun yolculuklara elverişli olan uzun ve nispeten dengesiz kanolar da bu önemli liman şehrinde işlev görüyor.

Yunanlar, antik çağlardan bu yana aşk yaşadıkları denizi müttefikleri gibi gördükleri için yelkencilik Makedonya bölgesinin başkentindeki en ünlü aktivitelerden biri. Lisansınız olsun olmasın, burası yelkenciliği denemek ya da bu deneyimin keyfine varmak için en doğru yer, çünkü Thermaic Körfezi yat ve yelken meraklıları için gerçek bir mücadele fırsatı sunuyor. Bir yat kiralayın ya da iyisi mi kendi yatınızı getirin, mayistranıza enerji veren sert kuzey rüzgarlarının ve alçak dalgaların tadını çıkarın.

selanik-yelken-kulubu

Yelkencilik kulüpleriyle ünlü

Selanik’te dört adet yelkencilik kulübü bulunuyor ama banliyöleri de sayarsanız bu rakam daha da artıyor; şehir aynı zamanda her yıl Dünya ve Avrupa yelkencilik şampiyonalarına ve yat yarışlarına ev sahipliği yapıyor. “Yelkenciliğin ve deniz yolculuğunun keyfi, Selanik ve Kuzey Yunanistan’ın geri kalanını son yıllarda saran bir tutku.” yazıyor. Selanik Denizcilik Kulübü’nün (Nautical Club of Thessaloniki) panosunda…

Büyüleyici su altı yaşamı

Dalgalarla mücadeleyle geçen bunca zamandan sonra biraz da su altı yaşamından bahsetmek gerek. Yine aynı hataya düşüp tüple dalışın adalarda daha iyi görüş sağladığını ve merakla beklediğiniz canlıları görme ihtimalinizi daha da artırdığını düşünebilirsiniz. Ama bu kesinlikle doğru değil.

Kalamaria, dalış için harika bir nokta. Ayrıca deniz sıcaklığındaki oynamalarla birlikte bitki örtüsü de değiştiği için çeşitlilik bakımından hayal kırıklığına uğramıyorsunuz. Dalış lisansınızı, şnorkelinizi ve maskelerinizi getirin ya da şehirdeki dalış derslerinden birine katılın. “Dalmayı nerede öğrendin?” diye sorduklarına daima gururla gülümseyip “In Θεσσαλονίκη” (“Selanik’te”) diyebileceksiniz.

Yıl boyunca avantajlı fiyatlarla Selanik Turları Tıklayın

selanik-sorf

Rüzgar sörfü zamanı

Avrupa’da ender rastlanan bir açık hava etkinliği olması nedeniyle Selanik’te duymayı hiç beklemediğiniz bir spor var sırada: rüzgâr sörfü! Yukarıda belirtilen bilgilere ek olarak son dakika detaylarını da aklınızda tutun. Angelochori için en doğru zaman, ağustos ayı dışında mayıstan kasım sonuna kadarki dönem. Düzenli kuzey ve kuzeybatı rüzgârlarının yanı sıra yaz aylarında da güneybatıdan sıcak bir rüzgâr esiyor. Hangi seviyeden olursanız olun burası yelkenleri savurmak için en doğru adres!

Yazarlar: Olivia-Petra Coman, Anja Mutic / Skylife Dergisi
Fotoğraflar: Nikos Pantis, Yadid Levy / Skylife Dergisi

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Selanik, Selanik gezilecek yerler, Selanik sörf, Selanik su altı, Selanik Turu, Selanik Yunanistan, Yunanistan, Yunanistan Turu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları