Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Nazım Hikmet’in renkli görüntüleri ortaya çıktı / İşte Sovyet arşivinden çıkan görüntüler

23 Ocak, 2014 | 15:56

Nazım Hikmet video

Büyük Türk şairi Nazım Hikmet yeni videosu ile gündemde. Nazım Hikmet’in 1952 yılında Kırım’daki okulda çocuklarla sohbet ederken çekilen videosu Sovyet arşivinden çıktı. / Sovyet arşivinde Nazım Hikmet videosu

Nazım Hikmet Ran’n 1952 yılında Kırım’da çekilen renkli görüntüleri Sovyet arşivinden çıktı. Nazım Hikmet’in video görüntüleri Can Dündar’ın Artı Bir televizyonunda hazırlayıp sunduğu Canlı Gaste programında yayınlandı. Çocuklarla Rusça sohbet eden Nazım Hikmet çocuklara Türkiye ile ilgili olarak şunları söylüyor;

“Bakın çocuklar, deniz orada. Denizin öbür tarafında benim ülkem Türkiye var. Orada Türk halkının çocukları çok kötü yaşıyor. Çok küçük yaşlardan itibaren çalışmaya başlıyorlar. Mesela, senin yaşındaki çocuklar fabrikada çalışmaya başlıyor. Günde 12 saat. Sizin gibi kız çocukları da çalışıyor. Fabrikalarda, tarlalarda.. Çoğu okuma yazma bilmiyor. Hatta ömürlerinde defter, alfabe kitabı nedir görmemişler.

Nazım Hikmet’in renkli görüntüleri için tıklayın / Video

Çocuklarımız, Türk çocukları açlık çekiyor. Hatta çok erken yaşlarda çeşitli hastalıklardan ölüyorlar. Doğru dürüst hastane yok. Peki, neden böyle? Neden çocuklarımız bu kadar kötü yaşıyor? Çünkü bizde Amerikan emperyalizmi hüküm sürüyor. Ve onların yerli işbirlikçileri.. Ama sadece Türkiye’de böyle değil. Pek çok başka ülkede de; Afrika’da, Avrupa’da, Asya’da.. Kapitalistlerin ve Amerikan emperyalizmin hüküm sürdüğü kapitalist ülkelerde Oralarda da çocuklar çok kötü yaşıyor.”

Nazım Hikmet daha sonra çocuklara “Peki ya siz nasıl yaşıyorsunuz burada?” diye sorması üzerine çocuklar hep bir ağızdan “çok iyi” yanıtını veriyor. Nazım Hikmet konuşmasının ardından çocukların nereli olduğunu soruyor ve sonunda “Desenize bütün Sovyetler Birliği burada” diyor.

Nazım Hikmet videoda sözlerini şöyle tamamlıyor;

“Çocuklar yaşadığınız mutlu hayat dünyanın diğer çocuklarının yaşadığı hayatla kıyaslanamaz. Çünkü sizinle bizzat yoldaş Stalin ilgileniyor.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
kırım, Nâzım Hikmet, nazım hikmet kırım, nazım hikmet renki video, nazım hikmet renkli görüntüsü, nazım hikmet rusya, nazım hikmet sovyet, nazım hikmet sovyet arşivi, nazım hikmet video, nazım hikmet videosu, Rusça, Sovyetler Birliği,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları