Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Nâzım Hikmet’in Küba seyahati hakkında bilinmeyenler

14 Mayıs, 2011 | 14:41

Ernesto Gómez Abascal, Nâzım Hikmet’in Küba seyahatini yazdı

Küba’nın eski Türkiye büyükelçisi Ernesto Gómez Abascal, Nâzım Hikmet ‘in Küba seyahati ile ilgili bilinmeyenler hakkında bir yazı kaleme aldı.

Türk Edebiyatı ‘nın en önemli şairlerinden Nâzım Hikmet’in Küba seyahati hakkında bilinmeyenleri yazan Ernesto Gómez Abascal, konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma da yaptı. Abascal ayrıca, Nâzım Hikmet ile ilgili uzun yıllardır tartışılan konulara da değindi.

NationalTürk ‘te yer alan habere göre Ernesto Gómez Abascal yazısında, Nâzım Hikmet’in 13 Mayıs 1961’de devrimci hükümetin davetlisi olarak Küba ‘yı ziyaret etmesi ile ilgili çok önemli ayrıntılara yer verdi.

Nâzım Hikmet’in Küba seyahati hakkında bilinmeyenler

“Nazım’ın Küba’da karşılaştığı şey, hala, Devrimin lideri Fidel’in ifade ettiği şekliyle “yanki emperyalizminin Amerika kıtasındaki ilk büyük askeri yenilgisi”ni kutlamakta olan ama aynı zamanda da kendini gelecek saldırılarla yüzleşmeye hazırlayan, harekete geçmiş silahlı bir halktır. Nazım’ın Küba’da bulunduğu günler tarif edilmesi zor anlardır; sınıf mücadelesi ve aynı şekilde ABD ile karşı karşıya geliş çok şiddetlidir ve bu olayların geniş bir uluslararası yansıması söz konusudur.” diyen Ernesto Gómez Abascal, Nâzım Hikmet’in Küba seyahati sırasında birçok tartışmalara katılma fırsatı bulduğunu ve birçok etkinliğe katıldığını da açıkladı.

“Bu ve diğer etkinlikler, Nazım’ın sadece komünistlerle değil, neredeyse dönemin tüm Kübalı aydınlarıyla fikir alışverişinde bulunmasına olanak sağlamıştır. Bu buluşmalarda, komünist şairle karşılaşmasından itibaren fikirlerini netleştiren ve aydınların asli ve nihai sorumluluğunun halkın çıkarı olduğuna kanaat getirenlerin sayısı az değildir. Nazım, sadece fiziki görünümüyle değil, aynı zamanda fikirlerinin ideolojik boyutlarıyla da bir devdir” şeklinde yazan Ernesto Gómez Abascal, Nâzım Hikmet’in Haziran 1963’te Moskova’da öldüğünde Küba’ya ikinci bir seyahate hazırlandığını da hatırlattı.

Che Guevara ’nın sırt çantasından Nâzım Hikmet’in kitabı çıktı mı?

Bolivya’da katledilmeden önce yaralı olarak yakalandığında Che Guevara’nın sırt çantasında Nazım Hikmet’in şiir kitabının çıkması ile ilgili tartışmalara da değinen Küba’nın eski Türkiye büyükelçisi Ernesto Gómez Abascal, bu konunun sadece Türk yayınlarında yazıldığını vurguladı. Che Guevara Çalışmaları Merkezinin uzmanlarıyla bu konuyu görüştüğünü belirten Ernesto Gómez Abascal, uzmanların bu iddiayı teyit edemediklerini açıkladı.

Ernesto Gómez Abascal, Che Guevara’nın Nazım Hikmet şiirleri okuduğunu da şu bilgilerle açıkladı; “Ancak, Aralık 1956’da Granma çıkarması ile Küba’ya gelmeden çok önce Nazım’ın şiirlerini okumuş olduğu çok açıktır. O yılın Temmuz ayında Meksika’da Fidel’le birlikte tutuklu iken anne ve babasına yazdığı bir mektupta “Hikmet’in dediği gibi, bundan sonra ölümümü bir hüsran olarak görmem, yalnız yarım kalmış bir şarkının acısını toprağa götüreceğim” der. ”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Che Guevara Küba, Ernesto Gómez Abascal, Ernesto Gómez Abascal yazıları, Küba’nın eski Türkiye büyükelçisi Ernesto Gómez Abascal, Nâzım Hikmet Che Guevara, Nâzım Hikmet Küba, Nâzım Hikmet Kübada, Nâzım Hikmet'in Küba seyahati, Nazım şiirleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları