Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Myra Antik Kenti’nde kazılar başladı

01 Mayıs, 2012 | 12:49

Myra Antik Kenti’nde kazılar başladı… Demre’deki Likya Birliği’nin en önemli kentlerinden biri olan Myra Antik Kenti’nde kazı çalışmaları başladı.

Kazı Başkanı Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazılarda 2 arkeolog ile 20 işçinin görev yaptığını söyledi. Myra Antik Kenti’ndeki ilk dönem kazıları Myra Antik Tiyatrosu Sahne binasında gerçekleştirileceğini anlatan Çevik, ”Haziran dönemine kadar MS 2. yüzyıldan kalma, Myra Antik Tiyatrosu’nun sahne binası kazılacak. Likya Bölgesi’nin en görkemli tiyatrosu, 11 bin 500 kişilik” dedi.

Yapılan kazılarla tiyatronun güney cephesinde süslenmiş kabartmaların ortaya çıkmaya başladığını kaydeden Çevik, kazısı yapılan sahne binasının uzunluğunun 60 metre, genişliğinin ise 22 metre olduğunu bildirdi.

Sahne binasının ön yüzünün geçici restorasyonunun tamamlandığını anlatan Çevik, ”Ayrıca her biri yaklaşık 14 ton ağırlığındaki 20 tane dev sütunun restorasyonu tamamlandı. Vinçlerle yaklaşık 4 bin 250 taş da kazı alanına taşınarak restorasyona hazır hale getirildi” diye konuştu.

Tiyatrodaki kazıları eylüle kadar tamamlayarak, restorasyona başlamak istediklerini belirten Çevik, ”Amacımız bu bölgenin en büyük ve en görkemli tiyatrosunu kültür dünyamıza kazandırmak ve yapıyı da gereğince ortaya çıkarıp, korumak” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arkeoloji Haberleri, Demre, Demre Myra, Myra, Myra Antik kenti, Myra Antik Tiyatrosu, Nevzat Çevik,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları