Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Müzik dehası Mozart’ın şehri Salzburg

04 Kasım, 2015 | 09:18

salzburg 35 yıllık kısacık ömrüne 626 eser sığdıran müzik dehası Mozart’ın şehri Salzburg, büyüleyici atmosferiyle kendine hayran bırakıyor.

Milliyet’ten Gülhan Şen, Salzburg izlenimlerini şöyle anlatıyor;

Wolfgang amadeus mozart “Amadeus, Amadeus, Amadeus…Rock me Amadeus!” 27 Ocak 1756’da Avusturya’nın Salzburg şehrinde bir erkek çocuğu dünyaya geliyor. Ailesinin 7’nci çocuğu… Oğlunun da kendisi gibi müziğe yetenekli olduğunu fark eden babası ona müzik eğitimi veriyor. Böylece dünyanın gelmiş geçmiş en önemli müzik dehalarından biri burada yetişiyor. Wolfgang Amadeus Mozart!

Salzburg ’un kaderi de Mozart’la değişiyor. ‘Saltz’ Almanca ‘tuz’ demek. Salzburg, ‘tuz kalesi’ anlamına geliyor. Şehir, adını geçim kaynağı tuzdan alıyor. Salzach Nehri de öyle. 35 yıllık kısacık ömrüne 626 eser sığdıran Mozart’ın şehrine olan ilgi çığ gibi büyüyor ve Salzburg ekmeğini turizmden, bilhassa da Mozart’tan kazanmaya başlıyor. Günümüzde her yer Mozart ürünleriyle dolu, tişörtler, çikolatalar, heykeller, kemanlar…

Salzburg, başkent Viyana’nın 270 km. batısında, Almanya sınırında bulunuyor. 150 binlik nüfusuyla Avusturya’nın dördüncü büyük şehri. Yaz aylarında meşhur müzik festivali var. Dünyanın dört bir yanından klasik müzik hayranları buraya akın ediyor. Özellikle festival için geliyorsanız otel rezervasyonlarınızı önceden yaptırın zira Salzburg’un en kalabalık olduğu zamanlar festival zamanı. Sevdiklerinize Salzburg’tan götürebileceğiniz en lezzetli hediye Mozart Kugeln’lar. 1890’da Salzburglu bir çikolatacının bulduğu bu lezzeti satan dükkanları şehrin her yerinde mevcut. Mozart’ın Şehri Salzburg Turları için tıklayın

Salzburg gezilecek yerler

Mozarts Geburtshaus: Getreidegasse 9 numarada bulunan bu müze Mozart’ın doğduğu ev. Kullandığı eşyaları, enstrümanları, hayatındaki önemli kesitleri sunan resimleri görebilirsiniz.

Mozarts Geburtshaus:

Getreidegasse: Tarihi kent merkezindeki bu cadde Salzburg’un en hareketli yeri. Eskiden zengin tüccarların ve şehrin ileri gelenlerinin yaşadığı cadde günümüzde renkli dükkanlar, hediyelik eşyacılar ve kafelerle turistlerin gözdesi.

Hohensalzburg Kalesi: Sizi zamanda 938 sene öncesine götürecek ve Salzburg’u kuşlar misali tepeden görmenizi sağlayacak bir yer… 100 metre yükseklikteki Hohensalzburg Kalesi Avrupa’nın en iyi korunmuş kalesi olarak kabul ediliyor.

Hohensalzburg Castle

Nostaljik fotoğraf: Waagplatz No:6’daki bir fotoğraf stüdyosu, 1950’lerin kostümleriyle size nostaljik Avusturya fotoğrafları çektirme imkanı sunuyor.

Mirabell Sarayı ve bahçesi: 1606’da yaptırılan Mirabell Sarayı’nın rengarenk çiçeklerle süslü bahçeleri ziyaretçilerin ilgisini çekmekte.

mirabell palace and gardens

Aşk kilitleri: Sevgililer isimlerini bir kilidin üzerine yazıp köprülerin demirlerine takıyor, anahtarı da nehre atıyorlar. Böylece aşklarının daima süreceğine inanıyorlar. Daha fazlası için Avusturya Turları Tıklayın

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Mozart, Mozart avusturya, Mozart Kugeln, Mozarts Geburtshaus, Salzburg, Salzburg avusturya, Salzburg Gezilecek yerler, Salzburg Gezisi, Salzburg mozart, Salzburg Turu, Salzburg tuz,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları