Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Müzeler için tanıtım atağına geçiliyor!

02 Kasım, 2018 | 13:06

Müzeler için tanıtım atağına geçiliyor!

Müzeler için tanıtım atağına geçiliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “Müze gelirlerimizin belli bir kısmını önümüzdeki seneden itibaren tanıtıma ayırıyoruz” diyerek müzeler için tanıtım atağına geçeceklerini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerinin giriş fiyatlarına yapılan zamlar ve satış mağazalarındaki fiyatlar konusunda eleştirilere yönelik açıklamalarda bulundu.

Müzeler için tanıtım atağına geçiliyor

Türkiye’de bulunan müzelerden elde edilen gelirin % 85’inin yabancı turistlerden kaynaklı, geri kalan % 15’lik kısmın % 7, % 8’inin de Müzekart uygulamasından elde edilen gelirler olduğunu belirten bakan Mehmet Ersoy, kalan % 7’lik bölümün de münferit girişleri kapsadığını beldirdi.

Bakan Ersoy, Müzekart sisteminin özellikle yerli ziyaretçileri korumak için geliştirildiğini söyleyerek, güncel fiyatı 70 lira olan Müzekart ile bir yıl boyunca neredeyse tüm müzelere giriş yapılabildiğini ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Müzekart aracılığıyla çok değil, ayda bir tane müze ziyaret etseniz ortalaması 6 liraya geliyor. Dünyanın hiçbir yerinde bu fiyata müze yok. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama bulamazsınız” açıklamasında bulundu.

Yüzde 50’ye varan indirim

Bakan Mehmet Ersoy, müze ve ören yerlerindeki satış mağazalarıyla ilgili eskiden yapılmış bir ihale olduğunu söyleyerek, “Onlara da şimdi aynı uygulamayı getirdik. Geçen aydan itibaren Müzekart sahiplerine yüzde 25 ile yüzde 50’ye varan, hem yiyecek-içecek hem satılan eşyalarda olsun, indirim uygulanmaya başlandı. Biz bunun sözde kalmasını istemiyoruz, kendileriyle görüşmelerimiz devam ediyor, bunu da sözleşmenin bir parçası yapıp, yazılı hale getireceğiz. Yani biz Türk vatandaşlarını Müzekart ile korumaya devam edeceğiz.” dedi.

Müze girişlerinin aynı zamanda 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri Türk vatandaşlarına ücretsiz olduğunu anımsatan Mehmet Ersoy, 24 Kasım’dan itibaren de öğretmenler için ücretsiz giriş uygulamasının başlayacağını açıkladı.

Ersoy, yabancı turistlerden elde edilen kaynaklarla yeni turizm alanları, arkeolojik alanlar oluşturulmasına çalışıldığını, böylece ortaya çıkacak mali yükün merkezi bütçeyi bindirilmeden yapıldığını da sözlerine ekledi.

Müzelerde tanıtım hamlesi başlayacak

Müzelerde “tanıtım” hamlesi başlayacak

Müzelerin vatandaşlara yeterince tanıtılıp tanıtılmadığı konusuna da değinen bakan Mehmet Ersoy,
“Bununla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Müze gelirlerimizin, belli bir kısmını önümüzdeki seneden itibaren tanıtıma ayırıyoruz. Mart ayı itibarıyla göreceksiniz.” ifadelerini kullandı

Konuya ilişkin istatistiki çalışma yaptıklarını anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Sınır kapısından geçip Türkiye’ye gelen turistlerin müze ziyaret etme oranı, Avrupa’nın ortalamasının yarısı kadar. En büyük sıkıntımız bu” şeklinde konuştu.

Bakan Mehmet Ersoy, “Mart ayı itibarıyla müzelerle ilgili çok ciddi Türkiye genelinde tanıtım yapacağız. Uçaktan inilip körüğe geçildiği andan itibaren müze tanıtımlarını yurt dışındaki gibi görmeye başlayacaklar. Bir müzenin yakınından geçiyorsa turist, onunla ilgili tanıtım, yönlendirme görecek. Yani biz ciddi şekilde müze ziyaretçi oranlarını artırmaya çalışacağız. Hedefimiz, müze ziyaretçi oranlarını Avrupa standartlarına çıkarmak” yorumunda bulundu.

“Turizm konusunda halkı bilinçlendirmemiz gerekiyor”

Aynı zamanda turizmde, tanıtım çalışmalarında, halkın eğitilmesinin de önemini vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “Turizm konusunda halkı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Turiste nasıl davranılır, turistle nasıl iletişime geçilir, nelere dikkat etmemiz lazım. Biz, çok misafirperver bir halkız ama bazı aksamalar var içimizde turiste yaklaşma, turistle ticaret yapma konusunda.” dedi.

Yürütülecek çalışmaya ilişkin ise, “Eğitim, tanıtım filmleri, kamu spotları şeklinde başlayacağız” ifadesini kullanan bakan Ersoy, bununla ilgili belli bir tanıtım bütçesinin ayrılacağını ifade etti.

Bakan Mehmet Ersoy, bilinçlendirme anlamında güzel geri dönüşler sağlayacağına inandıklarını belirterek, dünyada turizmde iyi noktalara gelmiş ülkelerin halkının bu konularda çok daha bilinçli olduğunun altını çizdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür ve Turizm Bakanı, Mehmet Ersoy, Müzekart, müzeler, Öğretmenler Günü, Tanıtım atağı, Turizm gelirleri, Yabancı turist,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları