Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Müzekarta sınırlama gelmesi tepki çekti

16 Ocak, 2013 | 21:48

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz Müzekarta sınırlama gelmesi tepki çekti / Turizm Haberleri

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2008’de başlattığı müzekart uygulamasına sınırlandırma getirmesini eleştirdi.

Recep Yavuz, sınırlamanın 2012 yılında 1 milyon satan müzekartın cazibesini yitirmesine neden olacağını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2013’ten itibaren sınırlama getirilen müzekarttan 2008’de 390 bin 59, 2009’da 758 bin 127, 2010’da 741 bin 138, 2011’de 898 bin 504 adet satıldığı bilgisini paylaşan Recep Yavuz, ‘Müze müze gezdiren kart’ sloganı ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen proje henüz daha ilgi çekme sürecinde iken, 2013 yılı itibarı ile başlatılan yeni uygulamaların her yıl müzekart almayı adeta alışkanlık haline getirmiş 1 milyona yakın kişide çok ciddi tepkiye yol açtığını ifade etti.

Yavuz, “20 lira olan fiyatın 30 liraya çıkarılması ve aynı ören yeri ziyaretinin yılda bir ziyaretle sınırlandırılmış olması kartın cazibesini yitirmesine neden olacaktır.” dedi.

Bazı ören yerlerinin büyüklüğü ve zenginliği göz önüne alındığında verimli bir ziyaretin birkaç güne yayılabileceğine dikkat çeken Yavuz, “Örneğin meraklısının Efes ören yerini bir günde gezmesi neredeyse imkânsızdır.” diye konuştu. Aynı durumun; Ayasofya, Perge, Milet, Afrodisias, Sard gibi onlarca ören yeri için de geçerli olduğunu vurgulayan Yavuz, uygulamanın gerekçesini anlamanın mümkün olmadığını belirterek, “Efes’i 3, Perge’yi 5 kez gezmesinin ne gibi sakıncası olabilir?” diye sordu.

Recep Yavuz, kişiye özel çıkarılan müzekartı suistimal etme gibi bir durumun da söz konusu olamayacağını da kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı, Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Efes, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müzekart, Müzekart almak, Müzekart sahipleri, Müzekart sınırlama, Müzekart sınırlama geldi, Müzekart türkiye, Perge, Recep Yavuz,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları