Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Müze esnaflarından suç duyurusu

18 Ekim, 2010 | 18:55

UNESCO’nun Dünya Kültürel Miras listesine aldığı Nevşehir’in merkeze bağlı Göreme beldesinde bulunan Göreme Açık Hava Müzesi’nde tadilat için giren iş makinelerinin doğal dokuya zarar verdiği iddia ediliyor.

Bu nedenle müzede kafeterya işleten Ömer Eren adlı esnaf, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Nevşehir Müzesi yetkilileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Esnaf Ömer Eren’in iddiasına göre, tamamen sit alanı içinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi içindeki, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’ne (DÖSİMM) ait turistik mağazada tadilat yapıldı. Ancak tadilat için müzeye giren traktör ve kepçe gibi iş makineleri kaya kopmalarına neden oldu.

İş makinelerinin çalışmasını fotoğraf makinesi ile çeken Eren, müze esnafları adına Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hakkında, görevi kötüye kullanmak, görevi ihmal, tarihi mekanlara ve kamu malına zarar vermek suçlamasıyla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Eren yaptığı açıklamada, Göreme’de bir kaya parçası ile oynayan, bir merdiveni düzeltmeye çalışan esnafların geçmişte sit alanı içinde çevreye zarar verdikleri gerekçesiyle 8’er ay hapis yattıklarını belirterek, sit alanı içinde bulunan açık hava müzesine iş makinelerinin girmesinin nasıl izin verildiğini anlayamadığını söyledi.

Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün, açık hava müzesi içinden ağır taşıt geçmesini yasaklayan raporu olduğunu ifade eden Eren, “Buna rağmen iş makinelerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün mağazası tadilat edilecek diye iş makinelerini müzeye girmesine kim nasıl izin verir? İş makinelerini, iş makinelerinin müzeye verdiği zararları fotoğrafladık. Fotoğrafları ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü raporunu ekleyerek Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü, Dünya Kültürel Miras, Dünya Kültürel Mirası, Göreme Açık Hava Müzesi, Göreme Müze Esnafları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müze Esnafları, Nevşehir Göreme, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları