Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mustafa Kemal Atatürk Devrimleri: Harf Devrimi

18 Kasım, 2010 | 08:30

Mustafa Kemal Atatürk’ün Eğitim ve kültür alanındaki devrimleri arasında en önemlilerinden birisi Harf Devrimi’dir.

1 Kasım 1928 yılından yapılan Harf Devrimi ile Osmanlı Alfabesi’nin yerine, Latin Alfabesi’nin Türkçe’ye uyarlanmış bir biçimi kabul edildi.

Atatürk Harf Devrimi ile ilgili çalışmalarına 1926’da başladı. Türkçe’nin yapısına Latin alfebesinin uygun olduğuna karar verildi ve alfabe yeniden düzenlenerek, 1 Kasım 1928’de çıkarılan Türk Harfleri Hakkında Kanun’la yürürlüğe kondu.

Atatürk’ün kendisinin de katıldığı yaygınlaştırma çalışmaları sonucunda, kısa süre içinde halk tarafından da benimsendi. Yeni harflerin kabul edilmesinden sonra ülkede okuma yazma oranı hızla artmaya başladı. Böylece bu büyük kültür inkılâbı, Atatürk’ün kararlılığı ve ileri görüşlülüğü sayesinde başarıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Eğitim ve kültür alanında yaptığı diğer devrimler ise; Millet Mekteplerinin Açılması, Öğretimin Birleştirilmesi,Medreselerin Kapatılması, Maarif Teşkilatı Hakkında Kanun, Güzel Sanatlarda Yenilikler,Türk Tarih ve Dil Kurumlarının Kurulması,Dil Devrimi, Üniversite Reformu,Üniversite Öğreniminin Düzenlenmesi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atatürk Devrimleri, Eğitim Devrimleri, Harf Devrimi, harf Devrimi Tarihi, Latin Alfabesinin Kabulu, Mustafa Kemal Atatürk Devrimleri, Türk Harfleri Kanunu,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları