Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mustafa Kemal Atatürk Devrimleri: Soyadı Kanunu

17 Kasım, 2010 | 08:30

Mustafa Kemal Atatürk’ün Toplumsal ve Sosyal alanda yapılan devrimlerinden birisi de Soyadı Kanunu’dur.

Atatürk’ün devrimlerinden olan Soyadı Kanunu ile, her Türk kendi adından başka ailesinin ortak olarak kullanacağı bir soyadı aldı.

Cumhuriyet öncesi Türk toplumunda ailelerin dinî, sosyal, ailevî ve asalet kaynaklı lakaplar taşımaları, insanlar arasında ayırıma yol açıyor, toplumsal ilişkilerde karışıklıklara neden oluyordu. Bu durum, cumhuriyetin millî sınırlar içinde tüm insanları eşit kabul etme mantığıyla bağdaşmıyordu.

Bu sebeble, Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde 21 Haziran 1934′te “Soyadı Kanunu” kabul edildi.

Çağdaş ve modern bir ülke olma yolunda ilerleyen Türk toplumunda Soyadı Kanunu ile her Türk kendi adından başka ailesinin ortak olarak kullanacağı bir soyadı aldı.

Bu kanuna göre, alınan soyadları Türkçe olacak, yabancı milletlere ait adlar kullanılmayacak, soyadlarının ahlaka aykırı ve komik olmamasına özen gösterilecektir.Ayrıcalık belirten unvanların kaldırılması ile birlikte halk arasında eşitlik sağlanması Atatürk ilkelerinde “Halkçılık” ile ilgilidir.

Ayrıca, 24 Kasım 1934′de kabul edilen bir kanunla da Mustafa Kemal’e TBMM tarafından “Atatürk” soyadı verildi.

Soyadı kanunu ile toplum hayatında yeni bir düzen ve disiplin sağlandı ve kişilerin tam olarak tanınması mümkün oldu.

Toplumsal ve Sosyal alanda yapılan diğer devrimler ise; Kadınların Erkeklerle Eşit Haklara Sahip Olması, Şapka ve Kıyafet Devrimi, Lâkap ve Unvanların Kaldırılması,Laiklik,Tekke ve zaviyelerin kapatılması, Takvim ve Saatin, Yeni Rakamların Kabulü ve Ölçülerde Değişiklik’tir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atatürk, Atatürk Devrimleri, Atatürk İnkilapları, Laiklik, Mustafa kemal Atatürk, Mustafa Kemal Atatürk Devrimleri, Soyadı Kanunu, Soyadı Kanunu Devrimi, Türkiye Devrimleri,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları