Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Muradiye Külliyesi tarihi ile aydınlanacak

13 Temmuz, 2012 | 14:18

Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde bulunan Sultan Külliyeleri’nin bakım, onarım, güvenlik gibi sorumluluklarını üzerine alan Büyükşehir Belediyesi, Muradiye Külliyesi’ndeki restorasyon çalışmalarıyla ilgili ihaleyi yaptı. ‘Muradiye Türbeleri Restorasyon ve Çevre Düzenleme’ uygulamasıyla tarihi türbeler, geceleri de ayrı bir ihtişamla bölgeye değer katacak.

Osmanlı başkenti Bursa’nın açık hava müzesine dönüşerek, turizmden alınan payın artırılması amacıyla bu dönem tarihi ve kültürel miras çalışmalarına büyük önem veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar yeterli ilgi gösterilmemesi nedeniyle bakımsız hale gelen Sultan Külliyeleri için de çalışmalara başladı. İlk olarak Sultan Külliyeleri’nin sorumluluklarını Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan devralan Büyükşehir Belediyesi, Sultan 2. Murad tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan ve bulunduğu semte adını veren ‘Muradiye Külliyesi’ ile ilgili projeleri tamamladı.

Fatih Sultan Mehmed’den itibaren 100 yılı aşkın bir dönem içinde peyderpey yaptırılan ve Fatih Sultan Mehmed’in annesi Hüma Hatun (Hatuniye) Türbesi, II. Murad’ın oğlu Şehzade Alaaddin Türbesi, Şehzade Ahmet Türbesi, Fatih’in oğlu şehzade Mustafa (Cem Sultan) Türbesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mustafa Türbesi, Sultan II. Bayezid’in eşi Şirin Hatun Türbesi, II. Bayezid’in diğer eşi Gülruh Hatun Türbesi, Fatih Sultan’ın ebesi Ebe Hatun (Gülbahar Hatun) Türbesi, II. Bayezid’in oğlu Şehzade Mahmud Türbesi, II. Bayezid’in gelini Mükrime Hatun Türbesi, Fatih Sultan’ın eşlerinden Gülşah Hatun Türbesi ile saraya mensup kimselerin (cariyelerin) gömülü olduğu Cariyeler/Saraylılar Türbesi olmak üzere, toplam 12 türbenin bulunduğu bölgedeki restorasyon çalışmalarıyla ilgili ihale geniş bir katılımla yapıldı.

Muradiye türbeleri restorasyon ve çevre düzenleme uygulama inşaatı kapsamında, aynı zamanda türbelerin bulunduğu alanın ışıklandırması da yapılacak. Ulucami, Emir Sultan Camii, Yeşil Türbe ve Saat Kulesi gibi tarihi mekanları, ışıklandırma sistemleri ile gece de farklı bir görüntüyle şehir siluetine kazandıran Büyükşehir Belediyesi, benzer uygulamayı Muradiye Türbeleri’nde de hayata geçirecek.

Yerli ve yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alan Muradiye Külliyesi, çalışmaların ardından hem gündüz hem gece bölgeye ayrı bir değer katacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bursa, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Haberleri, Bursa Muradiye Külliyesi, Bursa tarihi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muradiye Külliyesi, Muradiye Külliyesi hakkında, Muradiye Külliyesi restorasyon, Muradiye Külliyesi tarihi, Restorasyon, Şehzade Mustafa Türbesi, Sultan Külliyeleri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları