Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Muradiye Külliyesi restore edilecek

13 Kasım, 2012 | 10:00

Osmanlı başkenti Bursa’yı açık hava müzesine dönüştürecek tarihi ve kültürel miras çalışmalarına önem veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar yeterli ilgi gösterilmemesi nedeniyle bakımsız kalan Sultan Külliyeleri için de düğmeye bastı.

Sultan külliyelerinin tüm sorumluluğunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan devir alan Büyükşehir Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet’in babası Sultan 2. Murad tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan ‘Muradiye Külliyesi ile projenin startını veriyor. ‘Muradiye Türbeleri Restorasyon ve Çevre Düzenleme Projesi’ne ilk harç, 14 Kasım Çarşamba günü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı törenle atılacak.

Fatih Sultan Mehmed’den itibaren 100 yılı aşkın bir dönem içinde peyderpey yaptırılan ve Fatih Sultan Mehmed’in annesi Hüma Hatun (Hatuniye) Türbesi, II. Murad’ın oğlu şehzade Alaaddin Türbesi, şehzade Ahmet Türbesi, Fatih’in oğlu şehzade Mustafa (Cem Sultan) Türbesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu şehzade Mustafa Türbesi, Sultan II. Bayezid’in eşi Şirin Hatun Türbesi, II. Bayezid’in diğer eşi Gülruh Hatun Türbesi, Fatih Sultan’ın ebesi Ebe Hatun (Gülbahar Hatun) Türbesi, II. Bayezid’in oğlu şehzade Mahmud Türbesi, II. Bayezid’in gelini Mükrime Hatun Türbesi, Fatih Sultan’ın eşlerinden Gülşah Hatun Türbesi ile saraya mensup cariyelerin gömülü olduğu saraylılar türbesi olmak üzere toplam 12 türbe bulunuyor.

Muradiye türbeleri restorasyon ve çevre düzenleme uygulama inşaatı kapsamında aynı zamanda türbelerin bulunduğu alanın ışıklandırması da yapılacak. Ulucami, Emir sultan Camii, Yeşil Türbe ve saat kulesi gibi tarihi mekanları ışıklandırma sistemleri ile gece de farklı bir görüntüyle kent siluetine kazandıran Büyükşehir Belediyesi, benzer uygulamayı Muradiye türbelerinde de hayata geçirecek. Yerli ve yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alan Muradiye Külliyesi, çalışmaların ardından hem gündüz hem de gece bölgeye ayrı bir değer katacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Emir sultan Camii, Fatih Sultan, Fatih Sultan Mehmet, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mükrime Hatun Türbesi, Muradiye Külliyesi, Muradiye Külliyesi Restore, Muradiye Külliyesi restore edilecek, Muradiye Türbeleri Restorasyon, Sultan Külliyeleri, Sultan Külliyeleri restore, Ulucami, Yeşil Türbe,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları