Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Muğla`da turizm 12 aya yayılıyor / Turizm Haberleri

20 Ocak, 2011 | 19:33

Muğla`da turizm 12 aya yayılıyor / Turizm Haberleri

Muğla`da kayak sporunun geliştirilmesi ve turizmin 12 aya yayılması amacıyla 1996 yılında projesi yapılan Fethiye Seki Erendağ Kayak Merkezi tamamlanarak hizmete açıldı.

Erendağı Kış Sporları Turizm Merkezi, Muğla Valisi Fatih Şahin’in de katılımı ile cumartesi günü düzenlenecek törenle resmi olarak açılışı gerçekleştirilecek.

Telesiyej çalışmalarını yapan Karadeniz Spor Turizm Otelcilik İtriyat Madencilik Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi firma yetkilisi ve eski Milli Kayakçı Şeref Elbir, Eren Dağı`nın kış sporları için alternatif bir bölge olacağını belirtti. Elbir, “Kayak yapılacak bölgedeki kar kalınlığının yüksekliği yaklaşık 1,5 metreyi buluyor. Yükseklerde ise kalınlık 5 metreye kadar varıyor. Firmamız tarafından yapılmakta olan telesiyej çalışmaları tamamlandı. Kurulan telesiyej sistemi ile kayakçılar 3,5 dakika içinde 600 metre yüksekliğe çıkacaklar ve buradan aşağıya kayacaklar. Bu sistem ile saatte bin 200 kişi kayma noktasına ulaştırılacak.” dedi.

Firma yetkilisi Şeref Elbir, Ocak ayı içinde başlayan kar yağışı sonrası kar kalınlığının 80 santime kadar ulaştığını kaydederek, “Bölge Antalya ve Muğla gibi Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bir bölge olması nedeniyle lodos etkili oluyor. Bu yıl sadece Eren Dağı değil, tüm bölgelerde lodos ve yağmur yağışı etkili oldu. Uludağ’da bile henüz kar kalınlığı istenilen seviyede değil. Eren Dağı’na Ocak ayı içinde kar yağışı oldu. Bir ara 80 santime kadar çıkan kar kalınlığı yağmur ve lodos nedeniyle 25 santime düştü. Şu anda günübirlik kayak yapmak isteyenler için alan müsait.

Hafta sonlarında Antalya ve Muğla’dan kayak sporuna gönül veren kayakçılar kayak sporunu yapabiliyor. Bizim hedefimiz tur acentelerini buraya çekmek. Bununla ilgili olarak sayın valimizin de destekleri ile tur acentelerini Eren Dağı’na çekmek istiyoruz. Muğla’da yaz turizminin yanında kış turizmini de Eren Dağı Kayak Merkezi ile canlandırmak istiyoruz.” diye konuştu.

Fethiye-Antalya karayolunun 74`ncü kilometresinde, Seki beldesi sınırları içinde yer alan eğimleri ve vadileriyle tur kayakçılarına 1 -5 gün arasında gezi rotaları sunan Eren Dağı 2 bin 890 metre yüksekliğinde bulunuyor. Erendağı Kış Sporları Turizm Merkezi Projesi çerçevesinde 1960 metre yükseklikte bölgeye gelecek kayakçıların kullanması amacıyla sosyal tesis alanında dağevi yapıldı.

Eren Dağı`na yılın ilk karı Ekim ayları sonunda başlarken, yağışlar Nisan ayına kadar devam ederken kayakçılara Mayıs ayına kadar kayak yapma imkanı sağlıyor. Sosyal tesislerin bulunduğu 1960 metrede kar kalınlığı yaklaşık 1,5 metre, zirvede ise 5 metreye kadar ulaşıyor.

Muğla Valisi Fatih Şahin “Eren dağı kayak merkezi tamamlandı. Hafta sonu hizmete girecek. Muğla ülke turizminin önemli illerinden birisi. Yaz turizminin yanı sıra Muğla olarak kış turizminden de pay almak istiyorum. Projenin hayata geçmesiyle birlikte Muğla’da turizmi 12 aya yayma projesinde büyük bir adım atmış olacağız.” şeklinde konuştu.

İl Özel İdaresi, Fethiye`nin Seki beldesindeki Erendağı`na kayak tesisi yapmak için 1996 yılında çalışmalara başlamıştı. 2001`de Fransa`nın etkili kuruluşu French Neige Internaional uzmanlarınca etüt raporları hazırlatıldı. Orman Bakanlığı, İl Özel İdare Müdürlüğü`ne kafeterya ve teleferik sistemi kurma izni verdi. Bölge 2005 yılında `Kış Sporları Turizm Merkezi` ilan edilerek 34 bin 601 metrekare alan, 49 yıllığına Özel İdare Genel Sekreterliği`ne tahsis edildi. 20 bin 201 metrekaresine kayak merkezi için tesisler planlandı.

Enerji nakil hattı çekildi ve 25 kilovatlık trafo kurularak enerji nakli sağlandı. Fethiye-Antalya karayolunun 74`ncü kilometresinde, Seki beldesi sınırları içinde yer alan, eğimleri ve vadileriyle tur kayakçılarına 1-5 gün arasında gezi rotaları sunan Eren Dağı`ndaki kayak merkezinde kullanılacak su isale hattı ve depo tamamlandı, su getirildi, yol yapıldı. Sosyal tesis inşaatları ve sanat yapıları tamamlandı, kayak takımları için dağ evi yapıldı. İl Daimi Encümeni kararıyla 30 Nisan 2009`da açılan ihaleye tek başına katıldığı ihaleyi kazanarak Karadeniz Spor Turizm Otelcilik İtriyat Madencilik Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi kayak merkezi binasını yıllığı 15 bin TL`ye, yap-işlet-devret modeli ile yapılacak teleski tesisinin de 10 yıllığına 1 milyon 167 bin TL`ye kiraladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Karadeniz Spor Turizm Otelcilik İtriyat Madencilik Sanayi, Muğla, Muğla kayak, Muğla Kış Turizmi, Muğla Turist sayısı, Muğla Turizm, Muğla Valisi, Muğla Valisi Fatih Şahin, Muğla`da kayak, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları