Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Muğla kültür turizminde atağa kalkıyor

30 Aralık, 2011 | 13:22

Muğla’da turizmin çeşitlendirilerek 12 aya yayılması amacıyla kültür turizmine ağırlık veriliyor.

Bu kapsamda günyüzüne çıkarılmayan turizm potansiyelleri tek tek ayağa kaldırılmaya başladı.

Muğla Valisi Fatih Şahin tarafından il merkezindeki üç tarihî konak, Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis beldesindeki Kadı Kalesi ve Yatağan ilçesindeki Kültür Yolu projelerine hız verildi. Önümüzdeki günlerde çalışmalarına başlanacak olan bu projelerin, bir an önce bitirilerek kültür turizmine kazandırılması hedefleniyor.

Vali Şahin, düzenlediği basın toplantısında kültür turizmiyle ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yürüttükleri projeler üzerinde aylarca çalışarak belirli bir aşamaya getirdiklerini anlatan Şahin, “Bundan sonraki süreçte son adımları atacağız. Özellikle ilimiz turizminde günyüzüne çıkmamış, çok fazla potansiyele sahip yerlerimiz var. Bunları bir bir hayata geçirerek hem ilimiz hem de ülkemizin hizmetine sunmayı istiyoruz. Bunların bitirilmesiyle daha fazla yerli ve yabancı turistin ilgisini buraya çekeceğimize inanıyorum.” dedi.

Muğla’nın tarihî dokunun korunduğu ender illerden biri olduğunun altını çizen Şahin, “Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar, eski eserlere ve evlere sahip çıkarak restore ediyor. Bu bağlamda uzun zamandır yürüttüğümüz çalışma kapsamında ilk etapta tespit ettiğimiz evler oldu. Bunların bir kısmı bitmiş durumda, bir kısmına da restorasyon gerekli. Valilik olarak bunları satın alacağız. İlki Turan Şahin Evi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz’e tahsis ederek kurumumuzu buraya taşıyacağız. Onun yanında, Kurtuluş Savaşı’nda karargâh olarak kullanılan Adeviye Orhan Evi’ni de satın alıp restore edeceğiz. Muğla Üniversitesi’ne ait olan Prof. Dr. Güven Gürsel Evi de bize devredilecek. Yatağan’daki Stratonikeia’nın kazıevinin restorasyonu için Koruma Kurulu’ndan onayı çıktı. Son olarak Turgutreis’teki Kadı Kalesi’yle ilgili de bir çalışma yapacağız.” şeklinde konuştu.

Muğla merkez, Yatağan’ın Bozüyük ve Turgut beldeleriyle Stratonikeia ve Lagina antik kentlerinin kültür turizminde yeni destinasyonlar olmaya aday olduğunu kaydeden Vali Fatih Şahin, “6,5 kilometre uzunluğunda bir yürüyüş güzergâhı yapacağız. Belen Kahvesi’nden Bozüyük’e ulaşan ormanlık alanda, çok güzel bir güzergâh. Buranın sanatsal yapıları ve levhalarını yapacağız. İnsanlar, bir baştan bir başa yaya, atla veya bisikletle istedikleri gibi gidebilecek.” dedi.

Vali Şahin, Bozüyük beldesi Bağyaka mevkisindeki jeotermal alanıyla ilgili olarak bir yıldır çalışma yürüttüklerini de belirterek, “Önümüzdeki yıl hemen çalışmaya başlıyoruz. Sondajla oradaki termal kaynağı günyüzüne çıkarıyoruz. Termal turizmde özellikle Bozüyük’te yatırımcılar bekliyor. Bozüyük civarında bir kısım otellere bu kaynağı kullandıracağız.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Muğla, Muğla Bodrum, Muğla kültür, Muğla kültür turizmi, Muğla tarihi, Muğla Turizm, Muğla turizm merkezi,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları