Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Muğla dünyanın en ilgi çekici şehirlerinden biri

22 Aralık, 2012 | 13:03

Muğla dünyanın en ilgi çekici şehirlerinden biri Muğla Valisi Fatih Şahin, Muğla’nın dünyanın en ilgi çekici şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

Şahin, Türkiye’nin kültür yollarına dikkat çekmek, bu rotaların ulusal ve uluslararası önemini vurgulamak amacıyla düzenlenen, “Kültür Yolları ve İnanç Turizmi” temalı 2. Kültür Turizmi Zirvesi ve Fuarı’na konuşmacı olarak katıldı.

ATO Congresium Ankara Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki zirvede “Kültür Turizmi ile Kültür Yolları” başlıklı konu hakkında bir konuşma yapan Şahin, Ege ve Akdeniz’in kesiştiği yerde bulunan Muğla’nın iklimi, coğrafi konumu ve tarih boyunca birçok medeniyete evsahipliği yapmasıyla ülkenin ve bütün dünyanın en ilgi çekici şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

Muğla’nın çok zengin bir kültüre, tarihe ve doğal güzelliklere sahip olduğunu belirten Vali Şahin, bu zenginliklerin kültür turizmine kazandırılması, şehrin turizm çeşitliliğinin arttırılması, turizm sezonunun çok daha geniş bir zamana yayılması için çalışmalar yürüttüklerini aktardı. Bundan sonra sahillerdeki turistleri daha içerilere ve kültür turizmine çekmek istediklerini ifade eden Şahin, kültür mirası ve zenginliklerin gelecek kuşaklara aktarılmasının bir insanlık vazifesi olduğunu vurguladı.

“Muğla tarihte birçok uygarlığa evsahipliği yaptı”

Muğla’nın tarihte Karya, Likya, Frig, Pers ve Roma uygarlıkları, Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok medeniyete evsahipliği yaptığını söyleyen Şahin, kültür turizmi sayesinde bu zengin mirasla ilgili farkındalık oluşturulup zengin turistlerin çekilebileceğini anlattı.

Vali Şahin, “İlimiz sınırlarında bulunan tescilli ev, cami, kilise, han, hamam, türbe, köprü, sarnıç, çeşme vb. yapıların ayağa kaldırılması için kamulaştırma, rölöve, restorasyon, çevre düzenlemesi yapıyoruz. Bu çalışmalar için Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) kaynaklarından 2011 ve 2012 yıllarında, 28 proje için toplam 12 milyon 401 bin 671 lira ödenek tahsis ettik.” dedi. Bu doğrultuda Milas ilçesinde Beçin Kalesi ve Menandros anıtı, Fethiye’de Kayaköy, tarihî Arasta ve Muğla Zahire Pazarı restorasyonu, Muğla Sekibaşı Hamamı, Muğla Mimarlar Odası hizmet binası, Yatağan ilçesi Bozüyük Siyamibey Camisi, Bozüyük Belediyesi hizmet binası, Kavaklıdere Hasandede Türbesi ve mezarlık çevresi, Fethiye Telmessos antik tiyatrosu, Yatağan Kültür Yolu, Fethiye Likya Yolu, Idyma Yolu, Karya Yolu, Milas yürüyüş yolları gibi değerlerin turizme kazandırılması için çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arasta, Beçin Kalesi, Fatih Şahin, Fethiye Kayaköy, Frig, Karya, Kültür Turizmi, Likya, Menandros anıt, Muğla, Muğla Valisi, Muğla Valisi Fatih Şahin, Muğla Valisi haberleri, Muğla Zahire Pazarı, Osmanlı İmparatorluğu, Pers, Roma, Selçuklu Devleti, Turizm Haberleri, Vali Şahin,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları