Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Muğla Arıcılık Müzesi açıldı

06 Ekim, 2010 | 14:21

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) tarafından şehir merkezinde Muğla Arıcılık Müzesi törenle açıldı.

Açılışı yapan Vali Fatih Şahin ve beraberindekiler, sergilenen eserleri yakından inceledi. En büyük ilgiyi, içinde bal yapan arıların bulunduğu şeffaf kovan çekti.

MAYBİR Başkanı Ziya Şahin’in yaklaşık dört yıldır mücadelesini verdiği Muğla Arıcılık Müzesi hizmete girdi. Türkiye çam balı üretiminin yüzde 80’inin karşılandığı Muğla’da kurulan müzeyle ilk defa bal üretiminde kullanılan 100 yıllık malzemeler sergilenirken şeffaf kovanlarda da bal üretimi canlı olarak görülebilecek.

Atatürk Bulvarı’nda, 330 metrekare alana sahip müze, yaklaşık 800 bin liraya mal oldu. Açılış töreninde konuşan MAYBİR Başkanı Şahin, “Muğla’da arıcılığın tarihi çok eskilere dayanıyor. İlk bal üretimi Yörükler tarafından başlatılmış. Yaptığımız araştırmalara göre dünyaca ünlü çam balımızın tarihinin 1909’lu yıllara dayandığını tespit ettik. Arıcılık Müzesi’nde tarihî kovanlar ve diğer malzemeler yer alacak. Balı, arıyı, arıcıyı ve arılar ailesini anlatıp sevdireceğiz. Ayrıca müzemizde tahlil laboratuvarları da bulunuyor. Bunları, bölgemizde arıcılıkla uğraşanların ürettikleri balın niteliğini öğrenmesi için kurduk.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği, Muğla Arıcılık, Muğla Arıcılık Müzesi, Muğla Arıcılık Müzesi Açıldı, Muğla Müzesi, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Vali Fatih Şahin, Ziya ŞAhin, Ziya Şahin Kimdir,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları