Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Muğla’da 5 caretta carettaya uydu cihazı takıldı

03 Ekim, 2011 | 14:57

Muğla’nın Ortaca İlçesi’ne bağlı Dalyan beldesindeki İztuzu Plajı’nda üzerlerine uydu cihazı takılan 2’si erkek, 5 caretta carettaya düzenlenen törenle denize bırakıldı.

Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Şirketi’nin (BTC) desteklediği Denizel Yaban Hayatı Rehabilitasyon Projesi kapsamında tedavileri tamamlanan üçü dişi beş caretta carettaya Fethi (65), İlker (35), Songül (40), Mersin Nazlı (30), Dalyan (35) isimleri verildi. Öğleden sonra uydu cihazı takılan caretta caretta cinsi kaplumbağaların denize bırakılma törenine Ortaca Kaymakamı Mustafa Gürdal, Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı, çok sayıda yerli ve yabancı vatandaş katıldı.

BTC Basın ve İç İleşitim Danışmanı Sanem Anıl, Çevresel Yatırım Programı çerçevesinde biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kullanımını desteklemek amacıyla toplumsal yatırım ve çevresel yatırım projelere sürdürdüklerin söyledi. Anıl, “Bunun için DEKAMER destek veriyoruz. Bu kapsamda da 2 yıllık bir süreçte kullanılmak üzere 200 bin Dolar bütçe ayrıldı.” dedi.

Napoli Jeloji İstasyonu görevlisi Prof. Dr. Flegra Bentivegna ise Napoli’de bulunan Jeoloji İstasyonu’ndan geldiğini belirterek, 30 yılı aşkındır Deniz Kaplumbağaları ve deniz nesli üzerine çalışmalar sürdürdüğünü kaydetti.
Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Doç. Dr. Yakup Kaska da “DEKAMER’in, çalışmalarla altyapısını geliştirip deniz kaplumbağalarının bakımını daha iyi yapmak için çalışıyoruz. Bugün de test edilmiş beş kaplumbağayı denize gönderiyoruz ve bunların her birine uydu cihazı takarak nerelere gittiklerini takip edeceğiz. Bunlarla birlikte sekiz kaplumbağayı denize bırakmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şube Müdürü Bekir Erdoğan ise “20 yıldır Deniz Kaplumbağaları ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. 200 civarında olan yuva sayısı son çalışmalarla 350’lere kadar çıktı. Demek ki bu çalışmalar Deniz Kaplumbağalarının popülasyonlarının artışına katkı sağlamış. Ayrıca bu bölge bildiğiniz gibi turizm bölgesi. Biz bu kumsalı özellikle üreme sezonunda 7 gün 24 saat sürekli olarak koruyor ve izliyoruz.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Caretta Caretta, Dalyan, Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı, Deniz Kaplumbağaları, Denizel Yaban Hayatı Rehabilitasyon Projesi, İztuzu Plajı, Muğla Ortaca, Ortaca Kaymakamı Mustafa Gürdal,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları