Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mozambik İle Vizeler Kaldırıldı

30 Ocak, 2017 | 11:40

Mozambik İle Vizeler Kalktı

Mozambik’le vizelerin kaldırılması müjdesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi / Mozambik ile vizeler kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turu kapsamında Mozambik’te yaptığı konuşmasında “Bugün imzalanan anlaşmayla resmi pasaportlar için vizeler kaldırıldı” dedi.

Peki Mozambik nerede? Mozambik nüfusu kaç, ekonomisi nasıl? İşte Mozambik hakkında merak edilenler.

Mozambik Nerede?

Mozambik ya da resmi adıyla Mozambik Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde yer alana bir ülke. Ülkenin doğu sınırını Hint Okyanusu oluşturuyor. Başkenti Maputo. Mozambik’in komşuları; Tanzanya, Malavi, Zambiya, Zimbabwe, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Svaziland.

Mozambik nüfusu kaç?

Mozambik nüfusu, 2016’nın tahmini verilerine göre 26 milyona yaklaştı. Mozambik’te, toplam nüfusun büyük bir oranı Bantu etnik grubuna mensuptur.Mozambik genç bir nüfusa sahip olup, 2013 tahmini verilerine göre %66,43’ü 0-24 yaş aralığındadır. Ülkenin sadece %2,9’u 65 yaş ve üzerindedir. Ülkede yerel etnik grupların dışında çoğunluğunu Portekizlilerin oluşturduğu Avrupalılar ile birlikte Çinliler ve Hintler de yaşamaktadır.

Resmi Dil Portekizce

Ülkenin resmi dili Portekizce’dir. Portekizce’nin yanı sıra ülkede 40 farklı dil/lehçe konuşulmaktadır. Yerel dillerin hepsi Bantu dilleri arasında yer almaktadır. 2007 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımında, nüfusun sadece %12’sinin Portekizce’yi anadili olarak kullandığı tespit edilmiştir. Her ne kadar Mozambikliler’in yarısı Portekizce’yi ikinci bir dil olarak konuşsa da, ilk dil olarak kendi yerel dillerin tercih edildiği görülmüştür.

Mozambik Dini İnanış

Ülke nüfusunun yarısından fazlası Hristiyan inancını benimsemektedir. Hristiyanlığa inanan nüfusun %28’inden fazlası da katolik mezhebine göre yaşamını sürdürmektedir. İslamiyete inanan ve bu inanca göre yaşayan müslümanların oranı ise %18 düzeyindedir.

Mozambik Ekonomi

Ülke ekonomisi genel olarak tarımsal ürünlere bağlı bir konumdadır. 1980’li yıllarda yaşanan iç savaş ve buna bağlı olarak Avrupalı kalifiye personelin ülkeyi terketmesi ve sık sık yaşanan kuraklık nedeniyle ülke ekonomisi ciddi zararlar görmüştür. Ülkenin para birimi Metacal olup, 2006 yılında para biriminden üç sıfır atılmıştır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Mozambik, Vize,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları