Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Moskova’da Altın Mahzeni kapılarını açtı

07 Mart, 2014 | 12:20

moskova-muzesi-altin-mahzeni Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Devlet Doğu Eserleri Müzesi’nin Altın Mahzeni kapılarını ziyaretçilere açtı. Müzede çoğu altından yapılmış 640 sanat eseri sergileniyor.

M.Ö. 5. yy. – M.S. 14. yy. kapsayan oldukça uzun bir döneme ait eserler ,müze çalışanları tarafından Rusya’nın güneyindeki Krasnodar Bölgesi ve “Arkeoloji Mekke”si olarak adlandırılan Adıge Cumhuriyeti’nde 1981 yılından beri yapılan arkeolojik kazılar sırasında bulunmuş.

Doğu Eserleri Müzesi çalışanlarından İrina Ksenofontova, Rusya’nın Sesi’ne konu ile ilgili şunu anlattı:

“Kazıların yapıldığı alan çok büyüktür, Kerç Boğazı ile Transkafkasya arasında bulunan bir bölgedir. Buradaki topraklar verimli, çok sayıda nehir vardır. İnsanlar bu bölgeye Taş Devri’nden beri yerleşmeye başladılar. O dönemden günümüze kadar kurganlar, yerleşim merkezleri, mezarlıklar geldi. Burada yapılan çeşitli ritüeller sırasında mutlaka değerli eşyalar kullanılırdı. 1982 yılında kurganların birinde ziyaretçilerin şimdiki sergimizde görebildikleri bir sıra eşya bulduk. Arasında boynuz şeklindeki altın kap, ağırlığı yaklaşık bir kilogram olan altın gerdanlık, ördek şeklindeki altın plaklar v.s. yer alıyor. Bütün eşyalar ritüel sırasında kurban verilirdi.”

Altın Mahzeni’nde sergilenen en değerli eşyalardan biri Atina’da spor yarışlarını kazananlara ödül olarak verilen amforadır. Dünyada yaklaşık 1000 tane bu ödül amforası günümüze kadar geldi, biri Moskova’da bulunuyor. Ama nasıl oldu da bu kap Kafkasya’nın Karadeniz kıyısında bulundu?

Ksenofontova bu konuyla ilgili ise şu açıklamayı yaptı:

“Onun diplomatik bir hediye olduğunu sanmıyorum, kişisel bir şey bu. Amfora kazanan sporcunun bu topraklara yerleştiği ve sonra ödülünü sattığını tahmin ediyorum. Belki onun paraya ihtiyacı vardı.”

Doğu Eserleri Müzesi Müdür Yardımcısı Tigran Mkrtıçev Rusya’nın Sesine şunu anlattı:

“Müzemizde gerek dışarıdan, Yunanistan, Akdeniz bölgesi, İran’dan getirilen eşyalar gerekse yerel yapım eserler var. Yerli ustalar takılar yaparken küçük bronz mühürler kullanırlardı.”

Geçen yıl Moskova Devlet Doğu Eserleri Müzesi kuruluşunun 95. yıldönümünü kutladı. Müzede Eski Mısır, İran, Kafkasya ve diğer bölgelerin sanat eserleri sergilenmektedir. Ama en kıymetlisi olan Altın Mahzeni yıllarca ziyaretçiler için kapalıydı. Şimdi ise kapıları açık.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Altın Mahzeni, Altın Mahzeni Moskova, Altın Mahzeni müzesi, Moskova, Moskova Doğu Eserleri Müzesi, Moskova haberleri, Moskova müze, moskova müzesi, Rusya, Rusya Moskova, Rusya moskova müze, Rusya müze, rusya turu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları