Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

MÖ 2. yüzyıldan kalan “Almanya’nın en eski Kütüpanesi” Köln’de bulundu

03 Ağustos, 2018 | 15:10

MÖ 2. yüzyıldan kalan 'Almanya'nın en eski Kütüpanesi' Köln'de bulundu

MÖ 2. yüzyıldan kalan “Almanya’nın en eski Kütüpanesi” Köln’de bulundu. Almanya’nın Köln kentindeki arkeologlar, ülkenin bilinen en eski kütüphanesini bulduklarını açıkladı.

Köln’deki Roma-Germen Müzesi uzmanlarının, bulunan kütüphanenin temellerine, yeni bir Protestan kilisesi için yapılan temel kazısında ulaştıkları açıklandı.

Çalışmayı yürüten kazı ekibinden Dr. Dirk Schmitz, bulunan kütüphanenin 20 bin civarında parşömene ev sahipliği yaptığını belirtti.

Almanya'nın en eski Kütüpanesi

MÖ 2. yüzyıldan kalan “Almanya’nın en eski Kütüpanesi” Köln’de bulundu

Kütüphane binasının boyutlarının 20 metreye 9 metre ve iki katlı olduğu belirtilirken, Dr. Schmitz “hakikaten müthiş” tanımında bulundu.

Roma-Germen Müzesi’nin Direktörü Marcus Trier ise yaptığı açıklamada, “Başta halkın toplandığı bir meydanın kalıntılarını bulduğumuzu düşünmüştük. Ancak duvarlar alışılmadık derecede kalın ve büyüktü” diye konuştu.

Yoğun araştırmalar ve Türkiye’deki Efes harabelerinde bulunan antik yapılarla karşılaştırmaların yapıldığı, ardından ise uzmanlar bir kütüphaneye ait kalıntıları bulduklarına emin oldukları bildirildi.

Aynılarını Efes'teki kütüphanede de görebiliyorsunuz"

“Aynılarını Efes’teki kütüphanede de görebiliyorsunuz”

Çalışma grubundaki arkeolog Dr. Schmitz, “Paralellikleri belirlememiz biraz uzun sürdü. İçerideki nişlerin heykeller için çok küçük olduğunu gördük. Bunlar kütüphaneler özgü nişlerdi, aynılarını Efes’teki kütüphanede de görebiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Kalıntılarda ayrıca 20 bin kadar parşömen ve papirüsün saklandığı nişler ve kutuların da bulunduğu belirtildi.

Ren Nehri kıyısındaki 2 bin yıllık tarihi bulunan Köln’de sık sık antik kalıntılara rastlanıyor. Köln, tarihi milattan önce 2. yüzyıla kadar giden tek Alman kenti. Orijinal adı “Colonia” olan Köln, kentteki büyük Gotik katedralle tanınıyor.

Bulunan kütüphane binası temeli, yeni Protestan kilisesinin bir parçası olacak ve halkın ziyaretine açık tutulacak. Kütüphanede bulunan diğer kalıntılar ise arkeolojik incelemelere tabi tutulacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Almanya'nın en eski Kütüpanesi, Colonia, Dr. Dirk Schmitz, Efes'teki kütüphane, Köln, Marcus Trier, MÖ 2. YY'dan, Protestan kilisesi, Ren Nehri, Roma-Germen Müzesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları