Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘Mizah Müzesi’ Bakırköy’de açıldı!

14 Haziran, 2018 | 12:18

Mizah Müzesi Bakırköy'de açıldı!

‘Mizah Müzesi’ Bakırköy’deki mizah meraklılarının beğenisine sunuldu. Karikatürist Ergin Gülen’in koleksiyonundaki dergi, sinema ve tiyatro afişi, karikatür, komik obje, ayna ve özel mizah bölümlerinin yer aldığı “Mizah Müzesi” Münir Özkul Kültür Merkezi’nde ziyarete açıldı.

Karikatürist Ergin Gülen’in koleksiyonundaki dergi, sinema ve tiyatro afişi, karikatür, komik obje, ayna ve özel mizah bölümlerinin yer aldığı “Mizah Müzesi” Münir Özkul Kültür Merkezi’nde kapılarını açtı.

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu açılışta yaptığı konuşmada, “Bugün benim de kent konseyinde birlikte çalıştığım, bizi yüreklendiren, destekleyen değerli dostumuz Ergin Gülen’in adına Mizah Müzemizi açıyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘Mizah Müzesi’ Bakırköy’de açıldı!

Dünyanın her yerinde koleksiyon sahiplerinin, bağışladığı koleksiyonla açılan müzeye kendi adlarının verilmesinin normal olduğunu dile getiren Kerimoğlu, “Ergin abi tevazu gösterdi, ısrarla ‘olmasın benden sonra siz gereğini düşünürsünüz’ dedi ama ben de hakkını teslim etmek istedim.

Sanatçılara vefatından sonra değil yaşarken de o değeri vereyim istedim ve kendi adına bağışladığı bu koleksiyondan dolayı mizah müzesini onun adıyla açtık.” dedi.

Bakırköy'de Mizah Müzesi açıldı

“Bakırköy’ü kültür sanat başkenti yapma iddiamız sürüyor”

Bülent Kerimoğlu, Mizah Müzesi’nin de içinde bulunduğu Kartaltepe Kültür Merkezi’ne, Bakırköylü sanatçı Münir Özkul’un adının verildiğini ifade ederek, “Bakırköy’ü kültür sanat hayatının başkenti yapma konusunda iddiamızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Özelliklerimden bir tanesi sanat dalına yenilik katmamdır”

20 yaşında çizmeye başladığı karikatürlerini ve basın hayatında yaşadıklarını anlatan koleksiyon sahibi Ergin Gülen ise, “Benim özelliklerimden bir tanesi de bir sanat dalına yenilik katmamdır” dedi.

Karikatürist Ergin Gülen sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanat dalına yenilik katmak imkansız gibi bir şeydir ama ben karikatür sanatına yağlı boya tablo karikatür yapma özelliğini katmış biriyim.

İlk defa 1966 yılında çizdiğim en eski örneğidir ve çok önemlidir. Çünkü o örnek sayesinde karikatür sanatının literatürüne yağlı boya tablo yapan ilk Türk karikatürist olarak girdim.”

Karikatür konusunda Türkiye’de en fazla yazı yazan ve yorum getiren sanatçılardan biri olduğunu savunan 82 yaşındaki usta sanatçı, 1870 yılında ilk kez Türkiye’ye gelen taramalı tip karikatürden tek çizgi halindekilere ve tekniğin ilerlemesiyle bilgisayarla çizilen renkli karikatürlere kadar pek çok örneğin yer aldığını belirtti.

Mizah Müzesi açıldı

Yeşilçam filmlerinden komik sahneler de var

Bakırköylü karikatürist Ergin Gülen’in 50 yıllık koleksiyonundan faydalanılarak kurulan müzede, “Mizah Kitaplığı”, “Karikatür ve Çizgi Roman Atölyesi”, “Seyir Salonu” bölümlerinin yanı sıra, dergiler, sinema ve tiyatro afişleri, karikatürler, komik objeler ve aynalar yer alıyor.

Mizah yazarı, karikatürist ve komedi oyuncularını tanıtan bölümlerin de bulunduğu müzede, Yeşilçam filmlerinden komik sahneler de ekranlar aracılığıyla izlenebiliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bakırköy, Bakırköy Belediye Başkanı, Bülent Kerimoğlu, Ergin Gülen, Karikatürist, Mizah Müzesi açıldı, Münir Özkul Kültür Merkezi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları