Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

MITT Moskova 2017 Fuarı Değerlendirme Raporu Açıklandı

03 Nisan, 2017 | 18:53
MITT Moskova Turizm Fuarı 2017

MITT Moskova Turizm Fuarı 2017

 

MITT Moskova 2017 Fuarı Değerlendirme Raporu TÜRSAB Tarafından Açıklandı

14-16 mart 2017 tarihleri arasında Rusya’nın Başkenti Moskova’da 24’üncü kez gerçekleştirilen  “MITT Moskova Uluslararası Turizm Fuarına ” ilişkin TÜRSAB değerlendirme raporu açıklandı.

 

Rus Vatandaşların Dünya Turizmine Etkisi

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi verilerine göre, Rusya’da turizm sektörünün, Rusya ekonomisine etkisi % 5 olarak görülmektedir. Son senelerde Rusya ekonomisinde yaşanan daralma yurt dışına çıkan Rus turist sayısına da doğrudan yansıdığı gözlenmekte. Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm tarafından açıklanan 2016 yılı verilerine göre; yurt dışına  çıkan Rus vatandaşlarının sayısı 2015 yılına göre %8 oranında düşerek 34 milyon 390 bin 169 kişiden, 31 milyon 658 bin 706 kişiye geriledi. Türkiye ile Rusya arasında yaşanan diplomatik uçak krizi ile geçtiğimiz yıl Türkiye’nin Rusya pazarında büyük kayıp yaşadığı bir yıl oldu. 2016 yılının kazanan destinasyonu ise Tunus oldu. İspanya, Yunanistan ise Rusya pazarında artış yaşayan ülkeler oldu.

Rusya Rapor 2 TÜRSAB

Rusya Rapor 2 TÜRSAB

UNWTO; Rusların Yurt Dışı Turizm Harcamaları Düşüş Gösterdi

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre, 2004  yılında yurtdışı turizm harcaması 15,7 milyar dolar seviyesinde bulunan Rus turistlerin harcamaları sonrasındaki yıllarda hızlı bir yükseliş göstererek 2013 yılında 53,5  milyar dolara yükselmiştir. Son yıllarda yaşadığı ekonomik sıkıntılar sonucunda 2015 yılında Rusların yurt dışı turizm harcamalarında 34,9 milyar dolara düştü.

 

Son Verilerde Türkiye’yi Ziyaret Eden Rus Turistlerde Büyük Düşüş Yaşandı

2016 yılında son verilerde Türkiye’yi ziyaret eden Rus turistlerde, 2015 yılında yaşanan “uçak krizi” ve sonrasında diplomatik krizler sonucunda Rusya’nın Türkiye’ye yönelik tur satışlarını durdurması ve yasak getirmesi sonucunda, Rusya’dan Türkiye’ye turist ziyareti ciddi anlamda kesildi. İki ülke arasındaki krizin aşılmasına yönelik adımlar 2016 yılı Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleştirilen görüşmeler ile aşılmaya çalışılsa da, gelinen nokta da Rus turist sayısı 1 milyonun altına düştü. 2016 yılı Türkiye’ye ziyarete gelen Rus turist sayısı 866 bin 256 kişi oldu.

TÜRSAB Rusya Raporu

 

Rus Turistin Türkiye’de Kişi Başı Ortalama Harcaması 699 Dolar

Rus turistlerin Türkiye’de kişi başı ortalama harcamaları 699 dolar olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından belirlendi. Rus turistler 2016 yılında Türkiye’de ortalama 10 gece geçirdiler. Ruslar, Türkiye’de kişi başı harcama ortalamasını %4,6 oranında arttırdı.

 

2017 yılı Türkiye’nin Rus Pazarı Beklentileri

Türkiye ile Rusya arasında ilişkilerin olumlu yönde devam etmesinden en büyük faydayı görecek sektörün Turizm olması bekleniyor. Hem Türkiye hem de Rusya merkezli havayolu şirketleri iki ülke arasındaki uçuş planlamalarında genel olarak artışa gitmiş durumdalar. Türk Hava Yolları (THY) Nisan ayı sonu itibari ile İstanbul’dan Samara ve Voronej’e uçmaya başlayacak, ayrıca THY tur operatörleri ile yaptığı anlaşma ile Moskova – Antalya arasında günde 4 sefer uçuş düzenleyecek. Rusya’nın resmi hava yolu şirketi Aeroflot da Türkiye  uçuşlarının frekansını arttırmış durumda. Geleneksel “son dakika” rezervasyon eğiliminin ön planda olduğu ama bu sene Rusya’dan gelen taleplerin “erken rezervasyon” döneminde artış gösterdiği gözlenmektedir. Türkiye’yi Rusya pazarında öne çıkartan en önemli etken fiyat/kalite dengesi oluşturmaktadır. Tur operatörlerinin açıkladığı koltuk planlamalarına göre 2017 yılında Türkiye’ye gelecek Rus turist sayısının 2014 ile 2015 yılı arasında bir seviyede olması öngörülüyor. Geçtiğimiz yıl Rusya pazarında yükseliş gösteren İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın fuarda stantlarına ilgi yüksek iken, bu sene bahsedilen ülkelerin rezervasyonlarına nasıl yansıyacağı merak konusu.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
MITT Moskova 2017, Rusya, Rusya turizm fuarı, Türkiye,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları