Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mistik ülkenin en renkli etkinliği: Hindistan Holi Festivali

14 Mart, 2016 | 08:41

Holi Festivali Farklılıkların ve renklerin ülkesi Hindistan, festivalleriyle tam bir çekim merkezi / Mistik ülkenin en renkli etkinliği: Hindistan Holi Festivali

Festivallerin coşkusuna ortak olmak için dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce insan, ülkeye akın ediyor. Baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenen, sayılı günlerin kaldığı Holi Festivali de gezginlerin ilgi odağı

Hindistan, dünyanın en renkli, en özel ülkelerinden. Özel bir ülke çünkü farklı kültürlere, farklı dillere ve çeşitli renklere ev sahipliği yapıyor. Hindistan için, farklılıkların ve renklerin ülkesi dersek yanılmayız herhalde. Aktarmasız bir uçuşla Türkiye-Hindistan arası yaklaşık yedi saat. Bu ülkeyi gezip görmek için en ideal dönemse, eylül-mayıs arası.

Bu küçük genel bilgilerin ardından, Hindistan’ın dünya turizminde neden bir çekim merkezi olduğuna göz atmaya ne dersiniz? Hindistan, çeşitli uygarlıklara mekan olmuş. Çin’den sonra en kalabalık ülke. Bu nedenledir ki, kültür, gelenek, görenek, din, dil ve kültürel mirasıyla çok zengin bir ülke. Bu gizemli ülke gezginlere, keşif meraklılarına çokça fırsatlar sunuyor. Her metrekaresiyle adeta ayrı bir fotoğraf karesi. Fotoğraf için tam bir derya.

Klasik Rota Altın Üçgen

Hindistan’ı keşfetmek için çokça neden var. Tac Mahal’den tapınaklara, yogasından doğasına geniş bir yelpazeye yayılmış birçok alternatife sahip. Bu nedenle herkese hitap edebiliyor. Kültürel mirası, mimarisi, farklı kültür ve dillerinin yanı sıra giyimden takıya, renkli taşlardan baharata kadar günlük yaşamın vazgeçilmezleri için de tam bir cazibe merkezi. Taş, takı, kumaş, baharat, ipek için bu ülke doğru bir adres. Hindistan’ın tümünü keşfetmek ayları bulabilir. Ancak kısa bir sürede, bir gezgin ya da turist olarak ilk etapta keşfedilmesi gereken bölgeler, ‘altın üçgen’ de denen, Delhi-Agra-Jaipur hattı. Bu hat, Hindistan’da görülecek yerler listelerinin başında geliyor. Bu şehirlerde yer alan Kırmızı Kale, Tac Mahal, Amber Kalesi, Rüzgar Sarayı ile çok sayıda önemli tapınaklar en çok turist çeken mekanlar arasında. Bu arada Tac Mahal’i hatırlamakta fayda var; dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe ülkenin en çok turist çeken noktası. Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu Begüm’ün doğum sırasında ölümü üzerine, onun anısına Şah’ın eşi için yaptırdığı bu anıt, şehrin birçok noktasından da tüm görkemiyle açıkça görülebiliyor. Ayrıca Türk-İslam Mimarisi’nin de en önemli yapıtları arasında gösterilir.

Agra Jaipur Delhi Altın Üçgen Turları En iyi Fiyat ve Servis Avantajıyla Tıklayın

Hindistan’ı bir cazibe destinasyonu yapan bir başka özelliği de festivaller ülkesi olması. Bu festivallerden, Rajastan eyaletinin Acmir kentinde düzenlenen Pushkar Mela, renkli kostümler ve binlerce devenin bir arada toplandığı Jaisalmer’de gerçekleştirilen Desert Festivali ve Himalaya eteklerinde dünyanın en büyük din festivali olarak düzenlenen Kumbh Mela en ilgi çekenlerinden.

Festivale Sayılı günler

Çeşitli ülkelerden binlerce turistin Hindistan’a gelmesinin nedenlerinden biri de bu ülkeye özgü olan Holi Festivali. Çeşitli rivayetlerle anılan bu festival, Hintliler tarafından baharın gelişini karşılamak için kutlanıyor. Bu festival, tam anlamıyla renk cümbüşüne sahne oluyor. İnsanlar eğlenceli bir şekilde toz halindeki renkleri su tabancaları, renkli su dolu balonlar ile birbirlerini boyuyor. Erkek-kadın, zengin-fakir, çocuk-yaşlı fark etmeden, tüm halka açık alanlarda, herkesin eşit olarak katıldığı bir festival. Ezgisiz, müziksiz festival olur mu? Değişik gruplar, müzik enstrümanlarıyla dolaşıp şarkılar söyleyerek, dans ederler. Mart sonuna kadar kutlanan Holi Festivali, görsel şöleniyle birlikte büyük bir şenliğe de ev sahipliği yapıyor (Sabah).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hindistan, Hindistan altın üçgen, Hindistan festivalleri, hindistan fotoğrafçılık, Hindistan Holi Festivali, Hindistan Seyahati, Hindistan turu, Holi Festivali, Holi renkler festivali,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları