Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mısır’da antik alanlar yenilenirken, engelliler de düşünülüyor!

26 Kasım, 2018 | 16:02

Mısır'da antik alanlar yenilenirken, engelliler de düşünülüyor!

Mısır’da antik alanlar yenilenirken, engelliler de düşünülüyor. Mısır’da antik alanların yenilenmesi için yapılan çalışmalarda, engelli bireylerin daha rahat gezebilmesi hedefleniyor.

Mısırlı uzmanlar, ülkenin güneyinde bulunan El-Uksur şehrindeki antik alanların yenilenmesi için çalışma yapıyor. Ayrıca bu çalışmalarda, bölgelere engelli bireylerin erişimini kolaylaştırmak için yenilikler yapılması planlanıyor.

Mısır’da antik alanlar yenilenirken, engelliler de düşünülüyor

Antik alanların yenileme projesinde, büyük bir açık hava alanı olan, ayrıca kutsal bir göle ve sfenkslerle çevrili caddelere ev sahipliği yapan Karnak Tapınağı’nı kapsıyor. Proje kapsamında aynı zamanda ilk kez ziyaretçilere açılacak “Ebet Tapınağı” da yer alıyor.

Mısır antik alanlar

Mısır’daki antik yerlerin yenilenmesi konusunda uzman olan Zeinab Abdel Mohsen, iç duvarların kimyasallarla temizlendikten sonra, gravürlerin canlı bir renge kavuştuğunu ifade ederek, “Temizlik bittikten sonra, duvarlardaki çatlakların doldurulması ve tüm çalışmaların belgelenmesi için birkaç adım daha atabiliriz.” şeklinde konuştu.

Bu arada Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mostafa el-Waziri ise, kompleksin artık engelli misafirlerini karşılamaya hazır olduğunu duyurdu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
antik alanlar, El-Uksur, Engelliler, Karnak Tapınağı, Mısır, Zeinab Abdel Mohsen,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları