Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Mısır’da firavun mumyası bulundu

04 Ekim, 2013 | 15:06

misir-firavun-mumyasi Mısır’ın Giza kentinde Ptolemaios Hanedanlığı döneminde yaşamış firavunun mumyası bulundu.

Kahire’nin batısında yer alan Giza kentinde bir evde, Ptolemaios Hanedanlığı döneminde yaşadığı tahmin edilen bir firavunun mumyasının bulunduğu belirtildi.

Hürriyet’in haberine göre, Mısır Eski Eserler Bakanı Muhammed İbrahim, yaptığı açıklamada, Giza’daki bir vatandaşın evinde bulunan ve Ptolemaios döneminde (M.Ö 305-M.S 30) yaşadığı sanılan firavunun mumyasının, gerekli bakımın yapılması ve korumaya alınması için Kahire’deki Mısır Müzesi’ne nakledileceğini ifade etti.

Yetkililer, mumya bulunan evin sahibi hakkında bilgi vermedi.

Mısır’da 25 Ocak devriminden sonra oluşan otorite boşluğunda aralarında Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda bulunan Mısır Müzesi gibi mekanlar hasar görmüş, olaylar sırasında Mısır Müzesi’ne ait 54 parça kaybolmuş, bunların ancak bazıları bulunabilmişti.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
firavun mumyası, Giza kenti, Giza kenti kahire, Giza kenti mısır, Kahire, Mısır, Mısır afrika, Mısır firavun mumyası, Mısır mumyaları, Mısır Müzesi, Mısır Turları, Ptolemaios Hanedanlığı, Tahrir Meydanı, Tahrir Meydanı kahire, Tahrir Meydanı mısır,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları