Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘Mini Robot Ada’ Yeni Havalimanı’nda göreve talip oldu!

24 Nisan, 2018 | 13:07

Mini Robot Ada

Konya’da, Akınsoft yazılım firmasınca kurulan “AkınRobotics” fabrikasında üretilen yerli insansı “Mini Robot Ada”, İstanbul’da yapımı devam eden ve 29 Ekim’de açılması planlanan Yeni Havalimanı’nda yer hizmetlerinde görev almaya talip oldu.

Konya’da, Akınsoft yazılım firmasınca kurulan “AkınRobotics” fabrikasında üretilen yerli insansı “Mini Robot Ada”, İstanbul’da yapımı devam eden ve 29 Ekim’de açılması planlanan Yeni Havalimanı’nda yer hizmetlerinde görev almaya talip oldu.

Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, geçmişte ürettikleri Akıncı 1-2-3 robotlarının yürüyebilen insansı robotlar olduğunu belirterek, bu robotların aynı zamanda beş duyuyu kullanabildiğinin altını çizdi.

Özgür Akın, Akıncı-4 robotunu da geliştirdiklerini ifade ederek, “Şu an erişmiş olduğumuz yüksek teknoloji ile Akıncı-4’ü çok iyi bir noktaya getirdik. İlk denemelerinde bile çok başarılı oldu. Bu da yakında kullanılmaya başlanacak. Yine ürettiğimiz ‘Ada’ isimli hizmet robotlarımız daha önce fuarlar ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde çeşitli görevler almıştı.

Ada serisi robotlarımızın yeni nesli olan Mini Robot Ada’yı geliştirdik. İstanbul’da yapımı devam eden yeni havalimanı için temas halindeyiz. Teklifimizi gönderdik. İnşallah kabul edilmesi durumunda, orada istenilen dilde yolcu karşılama, yönlendirme, bilet okuma ve rötar bilgisi verme gibi birçok yer hizmetinde görev alacak.” şeklinde konuştu.

“Havalimanı yazılımını robotumuza yükledik”

Mini Robot Ada’nın önünde bir ekran bulunduğunu söyleyen Özgür Akın, “Havalimanı yazılımını robotumuza yükledik. Bu kapsamda robotumuz engelli yolcularla ilgileniyor. Havalimanına gelen ziyaretçileri istenilen dilde karşılayabiliyor, bilet okuyabiliyor ve biletle ilgili bilgiler verebiliyor. Uçakla ilgili gelişen son durumları, hangi kapıdan uçağa bineceği ile ilgili tüm detayları öğrenebiliyorsunuz.

Ayrıca yönlendirme yapabildiği gibi rehber de olabiliyor. Üzerinde barındırdığı navigasyon sayesinde nerede olduğunu biliyor ve ona göre yönlendirmeler yapıyor. Biz de böyle bir robotun kullanılması için çalışmalarımızı başlattık. İnşallah kabul görmesi durumunda, dünyanın en büyük havalimanlarından olacak İstanbul’daki Üçüncü Havalimanı’nda sıkça karşılaşabileceğiniz bir yer hizmetleri yardımcınız olacak.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
AkınRobotics, Akınsoft, Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, Mini Robot Ada, Yeni Havalimanı,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları