Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Milli Kaya Tırmanıcısından 34 Saatlik Türkiye Rekoru

16 Eylül, 2014 | 12:57

Türkiye’nin önde gelen milli kaya tırmanıcılarından Zorbey Aktuyun, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin en zor kaya duvarını 34 saatte tırmanarak bir rekora imza attı.

Niğde’nin Aladağlar, Kızılınbaşı’nda, rotası 2010 yılında İtalyan tırmanış sporcuları tarafından açılan, Türkiye’nin en zor tırmanış rotasına sahip 400 metrelik duvarın çıkışı, ilk defa bir Türk sporcu tarafından gerçekleştirildi. Rotanın ismi ise Türk bayrağını simgeleyen “Red, Moon and Star”, yani “Kırmızı, Ay ve Yıldız” kelimelerinden oluşuyor.

Önceleri dağcılığın bir kolu olarak bilinip şu an bağımsız bir spor dalı haline gelmiş olan, kaya yüzeylerinde bulunan doğal tutamak ve basamakları kullanarak zirveye ulaşma hedefini taşıyan kısa kaya tırmanışı, diğer adıyla bouldering, Avrupa’nın nesillerdir sporcu yetiştirdiği, Türkiye’de ise her geçen gün daha da popüler hale gelen bir spor.

Geçtiğimiz sene basılan “Bafa Gölü Bouldering” isimli ilk kısa kaya tırmanış rehberiyle, kaya potansiyeli bakımından dünyanın üçüncü önemli bölgesi Bafa Gölü’nü işleyen ve bu sporun Türkiye’deki potansiyeline dikkat çekmede önemli rol oynayan Zorbey Aktuyun, sene boyunca gerçekleştirdiği tırmanış rotalarına geçtiğimiz hafta bir yenisini ekleyerek aynı zamanda bir rekora imza attı. Niğde’nin Aladağlar bölgesindeki Kızılbaşı’nda bulunan 400 metrelik duvara 34 saat boyunca tırmanan ve kendisi gibi tırmanıcı Muammer Yalçın emniyetinde sorunsuz şekilde zirveye ulaşan Zorbey Aktuyun, İtalyan ve Fransız sporcuların toplam 2 çıkış denemesinden sonra Türkiye’nin en zor rotasına sahip duvarını 3. kez tırmanan ilk Türk oldu. Aktuyun; Evren Kirazlı ve Gökhan Elmaslı tarafından çıkış süresince çekilen fotoğraf ve kayıtlarla önümüzdeki sene Dağ Filmleri Festivali’nde yer almayı planlıyor.

Zorbey Aktuyun Kimdir?

Zorbey Aktuyun 1985 yılı İzmir doğumludur. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretmenlik Bölümü mezunudur.

15 yaşında tırmanışa başladığından bugüne Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde ve aralarında Çin, Fransa, İspanya, İtalya, Hindistan, Almanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin de bulunduğu birçok ülkede yarışmalara katılıp tırmanışlar yaptı.

17 yaşında bireysel olarak yarışmaya başladı ve 2007 yılında Türkiye Tırmanış Milli Takımı’na seçildi. Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu ve David Mora Garcia tarafından verilen kursu tamamlayarak 2008 yılında Tırmanış Antrenörü oldu.

2010 yılında ise IFSC (Dünya Spor Tırmanış Federasyonu) rota yapıcısı Evgeny Kryvoshytsev tarafından verilen kursu tamamlayarak Ulusal Rota Yapıcı lisansını almaya hak kazandı.

Tırmanışın her branşına olan tutkusuyla dünyanın farklı yerlerinde boulderdan uzun duvara kadar değişik karakteristikteki rotaları çıkıp; ülkesinde de başta Ege Bölgesi’nde İzmir ile Manisa olmak üzere spor, geleneksel, alpin spor rotalar açmaktadır. Aktif olarak tırmanış yazıları yayınlayıp, rota yapıcılık, antrenörlük ve eğitmenlik yapmaktadır.

Şu an profesyonel tırmanıcı olarak sabit bir evi olmadan tırmanış ve keşif ruhuyla farklı bölgeler ve kayalarda yaşamaya devam etmektedir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aladağlar, Aladağlar tırmanış, Milli Kaya Tırmanıcısı, Niğde, Niğde Aladağlar, Zorbey Aktuyun, Zorbey Aktuyun kaya tırmanışı, Zorbey Aktuyun kimdir, Zorbey Aktuyun rekor, Zorbey Aktuyun tırmanış, Zorbey Aktuyun türkiye rekoru,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları